Кисић Тепавчевић: Већина медицинских радника заражени ван здравствених установа

БЕОГРАД: Већина здравствених радника у Србији, заражених корона вирусом, заразили су се ван здравствених установа, изјавила је данас заменица директора Института за јавно здравље ''Др Милан Јовановић Батут'' епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић, али није прецизирала колико је тачно заражених међу медицинским особљем.
darija kisic tepavcevic, Tanjug/Tanja Valić
Фото: Танјуг/Тања Валић

Кисић Тепавчевић је одговарајући на питања на редовној прес конференцији о ситуацији са корона вирусом казала да у овом тренутку не може да каже колико је медицинских радника заражено, али да епидемиолошка истраживања показују да се већина заразила у контактима ван здравственог система.

''Није дошло до ширења епидемије у болничкој средини'', нагласила је Кисић Тепавчевић.

Напоменула је да обољевање здравствених радника није нешто што је неочекивано када је реч о заразним болестима здравствени радници и да су они први на удару.

Подсетила је да се, када је Ковид-19 откривен у Кини, мислило да се вирус не може пренети на човека, али да је обољевање здравствених радника у Кини прво што је указало да се преноси.

''Наша прва и основна улога је да не дозволимо да инфекција уђе широко у наш здравствени систем'', подвукла је Кисић Тепавчевић.

Масовно тестирање неће значити ништа уколико на снази и даље није забрана кретања

Дарија Кисић Тепавчевић напомиње да само масовно тестирање неће значити ништа уколико и даље на сназу не буду забрана кретања и мере социјалне изолације. 

"Суштина јесте социјална изоалација и свака даља контрола би значила фокусирања на спречавње путовања и ширење инфекције. То је основа наше борбе", казала је Кисић.

Кисић Тепавчевић је још рекла да је смисао смештања заражених с лакшим симптомима на Сајму у томе да се вирус не уноси у породицу, те поручује да свако треба да схвати да је то најбоље за његову породицу.

Епидемиолог Дарија Кисић-Тепавчевић казала је да ће услови бити много бољи него што изгледа на први поглед.

„Особе смештене тамо моћи ће међусобно да комуницирају. Моћи ће да понесу мобилне телефоне. То ће бити место на којем ће бити смештене особе позитивне на вирус, са благим током болести, и боравиће тамо док не буду негативни резултати - два теста у току од 24 сата“, објаснила је она.

Рекла је да ће бити пуштани из колективне изолације када се процени да су безбедни за даље ширење инфекције.

Тамо ће се смештати људи чије клиничко стање није за хоспитализацију, навела је је Кисић-Тепавчевић, указујући да ће имати стални здавствени надзор.

Истакла је да ће, ако неко буде инфициран, добра вест бити када се каже да он иде на сајмиште.

Кисић-Тепавчевић указује да је тачно разрађен здравствени систем и приоритети и да се капацитети броје у хиљадама.

Подсетила је и да је за време пандемије грипа било више од 6.000 хоспитализованих особа.

Епидемиолог Дарија Кисић-Тепавчевић, када је реч о лекарима у Лесковцу, који су стављени у изолацију, рекла је да се ради о контакту чије заражавање се десила ван земље.

Све мере које су предузете, према њеним речима, предузете су у циљу спречавања уношења вируса међу здравственим радницима.

Због тога, истиче, одлучено је повећано тестирање здравствених радника.

Кисић-Тепавчевић је рекла да су две бебе тестиране из мера предострожности, јер су биле у породици у којој је установљено присуство вируса.

"У другим околностима не би се ради ни испитивања. Потврђено је на основу публикација да могу бити позитивна и најмлађа деца, али у већини случајева или немају никакав облик клиничког испољавања или се ради о блажој инфекцији", закључила је она.

У Србију ће стићи још здравствених радника из иностранства

Заменица директора клинике за јавно здравље Милан Јовановић Батут Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је да ће у Србију у наредном периоду доћи још здравствених радника наших људи из иностранства, како би помогли у борби против корона вируса. 

“Планиран је долазак здравствених радника из дијаспоре који су изразили жељу да помогну у сузбијању епидемије у нашој земљи" рекла је она на конференцији у Палати Србија и додала да се њихов долазак очекује у наредном периоду.

Председник Александар Вучић изјавио је данас да се 120 људи из иностранства, лекара и медицинског особља, вратило у Србији, како би помогли у борби против вируса корона.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести