Колапси све чешћи због тропских температура

Високе температуре тешко падају и здравим људима, али на њих посебно лоше могу да реагују осетљиве групе: бебе, мала деца, старији људи и хронични болесници. Лекари свима препоручују да избегавају излазак из куће у најтоплијем делу дана, да избаце тешку храну, адекватно се обуку и обавезно пију доста воде.
Ф. Бакић/Посебно угрожене труднице, деца и хронични болесници
Фото: Ф. Бакић/Посебно угрожене труднице, деца и хронични болесници

Портпаролка Завода за хитну медицинску помоћ “Нови Сад” др Мирјана Бурсаћ каже да лекари, и поред великих температура које су владале претходних дана, нису имали више посла. Међутим, променила се врста интервенција које имају, па је тако било више интервенција на јавним местима, односно ситуација када су их људи позивали због колапса.

- У суботу смо имали 12, а у недељу десетак интрвенција на јавним местима. Људи осећају главобоље, вртоглавицу, може да дође и до губитка свести и таква стања могу да се доведу у везу с високим температурама. У недељу увече, када је била промена времена, имали смо више позива плућних болесника и астматичара - казала је др Бурсаћ.

Током врелих летњих дана људи могу да добију сунчаницу или топлотни удар. Др Бурсаћ објашњава да су симптоми слични, али да сунчаницу добијају они који су директно изложени сунцу, током боравка напољу, док топлотни удар добијају људи који у затвореном, као што су аутомобили, аутобуси, као и они који раде у пекарама.

- Често упозоравамо људе на то да у аутомобилима не остављају ни децу, ни кућне љубимце. Код топлотног удара пацијенти осећају главобољу, вртоглавицу, мучнину, повраћају, имају повишену температуру. Важно је да мирују, бораве у замраченој просторији, да се расхладе и постепено уносе течност, и то искључиво воду - саветује др Бурсаћ.

Летње врућине тешко подносе срчани болесници и др Бурсаћ зато напомиње да не треба да иду напоље у најтоплијем делу дана, као и да никако не треба да раде неки тежак посао, а обавезно уз себе морају да имају флашицу воде.

- Саветујемо свима, па и здравим особама, а посебно срчаним и другим хроничним болесницима, старијим људима, трудницама и бебама, да не излазе у најтоплијем делу дана и не раде тешке послов, а ко мора да иде напоље да носи флашицу воде. Важно је да се избегава тешка, масна и зачињена храна, добро је узимати воће и поврће, пити доста воде, али не сокова, јер их они неће расхладити. Такође, пре изласка напоље треба нанети крему за заштитним фактором, имати шешир на глави, наочаре за сунце, а одећа треба да буде од природних материјала и светлијих боја, да би одбијала сунчеве зраке - поручила је др Бурсаћ.

Срчани болесници током врелих дана могу да осећају гушење и да им варира крвни притисак. Др Мирјана Бурсаћ упозорава на то да је због високих спољних температура код ових пацијената могућ и срчани удар.

Љ. Петровић

Приоритет безбедност радника на великим врућинама

У време великих врућина сви су дужни да посебно воде рачуна о онима који, од 11 до 16 сати, раде тешке физичке послове и од послодаваца се очекује да се потруде да радницима обезбеде неопходан одмор, течност, приступ води, соковима - рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин. - Инспекција рада ће проверавати и жели да упозори сваког послодавца да води рачуна да, где год је могуће, организује рад у најтоплијем периоду дана на отвореном у складу са највишим безбедносним стандардима.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести