"Коронавирус у КБЦ Дедиње ушао преко пацијента"

БЕОГРАД: Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да после случаја појаве вируса на Институту Дедиње медицински радници и њхова заштита постају приоритет.
korona virus
Фото: pixabay

„Овај случај показује да је улазак вируса у здравствене установе сасвим могућ, што треба што пре сузбити", подвукао је он.

Кон сматра да је коронавирус у КБЦ Дедиње ушао преко пацијената.

Кон је, на конференцији за штампу, објаснио да се ради о случајевима који су били у инкубацији, и који су након операције развили повишену температуру.

Због дужег периода температуре извршено је тестирање које је било позитивно.

На питање да ли је сигурно да је болест донео пацијент, Кон је указао да полази од тога, али да постоји и друга могућност да је неко од здравствених радника имао неки асимптоматски облик, али да је логичије да се ради о пацијенту, пошто се болест испољила после операције.

Рекао је да особе које носе вирус, а немају симптоме, далеко теже преносе вирус, а када носе заштитну опрему ни не могу га пренети.

Кон је пренео да је на институту Дедиње тестирано 297 особа, од којих је 67 здравствених радника и девет пацијената који су позитивни на вирус корона.

„Код пацијената су све благе форме, а код здравствених радника, од којих је 11 лекара, у шест случаа су благе форме обољења, а у 61 асиптоматске, то јест немају никакве знаке болести“, објаснио је он.

Рекао је да је ово нова ситуација о којој ће се расправљати на Кризном штабу где треба донети додатне одлуке везано за тестирање пре операција.

Рекао је да, када се открије инфекција код медицинског радника он се удаљава са посла док не буду извршена два негативан тестирања.

Истакао је да се због актуелне ситуације отказују све операције које нису хитне..

Кон: Заштитну опрему добије свако ко званично тражи, магацини пуни

Магацини са заштитном медицинском опремом су пуни, а испорука здравственим установама врши се периодично и на званичан захтев управе, изјавио је данас епидемиолог Предраг Кон.

Додао је да се иначе заштитна опрема не може испоручити свим здравственим установама у исто време, јер за то нема капацитета.

Кон је тако на редовној прес конференцији о стању са корона вирусом одговорио на питање да ли је заштитна опрема стигла у све здравствене установе у Србији, уз опаску да се у појединим болницама запослени жале да је нема довољно и да је то један од разлога заражавања медицинског особља.

''Чињеница да опрема стално стиже сукцесивно и да се сукцесивно производи. Србија никада није имала златна резерва о којој сам више пута говорио, да свака држава мора да обезбеди опрему за месец дана за овакве ситиације'', рекао је Кон.

Приметио је да многе установе у Србији траже заштитну опрему преко медија, што је оценио ''необичним'' и нагласио да захтеви не стижу ''тамо где треба''.

"Ако неко мисли да се то тражи у медијима, а не пошаље се званично где треба, онда то није прави захтев. Опрему неће добити установа која то званично не затражи и то ће увек бити тако'', рекао је Кон.

Како је рекао, има установа које нису добро процениле колико им заштитне опреме треба и колико се брзо троши.

''Није за све одговоран онај ко набавља, ако установе траже педесет пута мања количина од потребне. Ако нешто у планирању није у реду, не може бити ни у набавци ни у дистрибуцији. Треба реално размислити колико је потребно опреме ако се маске у болницама мењају на сваких два сата'', рекао је Кон.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести