Љајић: Стање на тржишту нормално, нема потребе за стварањем залиха

БЕОГРАД: На тржишту Србије не постоји повећана тражња за основним животним намирницама, стање је потпуно стабилно и уобичајено и нема потребе да се стварају личне залихе производа из маркета, а због ситуације са корона вирусом који је регистрован у земљама окружења.
ljajic, tanjug
Фото: Tanjug/ D. Goll, arhiva

То је порука након састанка представника највећих трговинских ланаца у земљи, министра трговине, туризма и телекомуникација Расима Љајића и представника Привредне коморе Србије.

"Стање је потпуно стабилно и нормално. Нема веће потражње за било којим производом", рекао је министар Љајић након данашњег састанка у Привредној комори.

Представници домаћих и међународних трговинских ланаца потврђују да су залихе на њиховим рафовима и у складиштима редовне и да нема никакве потребе за стварањем личних залиха грађана.

На састанку је договорено да се комуникација између представника трговинских ланаца, Привредне коморе, ресорног министарства и других надлежних институција редовно одржава, те да се прати ситуација, а центар комуникације ће бити у Привредној комори Србије (ПКС), Групи за трговину.

"Врло брзо ћемо се поново састати и обавестити јавност о свему. Заиста нема потребе за стварањем било које врсте хистерије, панике или атмосфере која би допринела било којој врсти нестабилности", истакао је Љајић.

Министар је рекао да је тржиште апсолутно добро снабдевено, трговински ланци и продавнице су снабдевене са свим основним животним намирницама као и да нема никакве веће потражње за поједином врстом производа, као што је то случај у неким земљама у окружењу.

"Има намирница и свих врста производа и немају људи потребе да стварају личне залихе", подвукао је Љајић.

Директор сектора за интернационализацију у ПКС Михајло Весовић каже да је основни циљ данашњег састанка био да се размене искуства о томе шта који трговински ланац предузима и на који начин се ситуација у вези корона вируса огледа на њихово пословање.

"Апсолутно нема никаквог разлога да до проблема у снабдевању дође и то се и не очекује. Све компаније предузимају одређене мере које су у складу са законом и компанијским правилима и потпуно верујем да нема разлога да неко ствара личне залихе нити да се може очекивати у наредном периоду поремећај на тржишту", рекао је Весовић.

Већина трговинских ланаца има и залихе које су далеко веће од уобичајених тако да је ситуација потпуно под контролом, додао је Весовић.

Комора је, каже, стално у контакту са представницима трговинских ланаца што ће чинити и у наредном периоду и пратиће све што се догађа и на граничним прелазима и у пограничним местима.

Потпредседник Групације трговаца прехрамбеном робом и директор Домаћег трговинског ланца ДТЛ Обрад Поповић, истакао је да су сви рафови у продавницама широм земље добро попуњени и да нема појачане куповине и стварања залиха.

"Нисмо приметили никакве ванредне околности нити ванредне ствари које могу да се десе као последица евентуално неких очекивања по питању корона вируса. Стање попуњености гондола је редовно. Потрошачи не купују и не стварају никакве ванредне залихе нити смо приметили било какву тражњу за било којим артиклом која није уобичајена у овом опериоду године", рекао је Поповић.

Ланци снабдевања функционишу, каже, крајње нормално и уверава потрошаче да свих артикала има у довољним количинама.

"Нема потребе за појачану куповину било ког артикла. Апсолутно свега има довољно", напомиње Поповић.

На питање новинара да ли се на састанку разговарало о томе да ли има довољно заштитних маски на тржишту и да ли би евентуално трговински ланци могли да их продају, каже да то није била тема разговора на састанку али да ће о тој теми размислити.

"Нисмо данас разговарали на ту тему. Нисмо се бавили том врстом делатности. То је ипак специјализована роба. Размислићемо на ту тему", рекао је Обрадовић.

Ако трговински ланци крену у процес набавке маски, каже, то може да траје одређени временски период.

"Мислим да је сигурније да се уходаним каналима снабдевања покуша то обезбедити", рекао је Обрадовић који је поновио да потрошаци не треба да брину и да неће бити ускраћени ни за један производ.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести