Јагодина: Погинуло седам особа у ланчаном судару, повређено до 40 (видео)

ЈАГОДИНА: У ланчаним сударима јутрос на ауто-путу Београд - Ниш, погинуло је седам особа, рекла је Танјугу саобраћајна полиција на месту удеса.
lancani autoput
Фото: Tanjug

Према процени полиције, на месту удеса, лакше и теже повреде је задобило 35 до 40 особа, а оштећено је преко 40 возила, од којих су нека потпуно уништена.

На том делу ауто-пута догодиле су се, јутрос око 7:20, две саобраћајне несреће, по једна у оба смера, једна од друге удаљена око 400 метара.

У саобраћајној полицији прецизирају да су три особе погинуле на траци из правца Ниша, и четири на траци из правца Београда.

Лекари у болницама у Јагодини и Ћуприји данас имају пуне руке посла.

У Општу болницу у Јагодини смештено је седам повређених особа - двоје држављана Србије и по један Немац, Грк, Турчин, Албанац и Пољак.

Како је Танјугу изјавио директор болнице Милош Лукић, једна особа је пребачена на Одељење неурохирургије у Ћуприји, а остале су задржане у Јагодини, и ради се о хируршким и ортопедским повредама.

Фото: Tanjug

"Повреде су озбиљне, али нико није животно угрожен", рекао је Лукић.

У Ургентном центру Опште болнице у Ћуприји, централне и највеће здравстевне установе између Београда и Ниша, на збрињавању повређених "ангажовани су бројни лекари укључујући и директора Слободана Гајића", речено је Танјугу. 

Ургентни центар у Ћуприји није било могуће добити телефоном.

На месту удеса, уз саобраћајну полицију су и ватрогасци, који су гасили пожар на два камиона и специјалним маказама секли аутомобиле и вадили повређене. Ту су и медицинске екипе, дизалице и шлеп возила.

 У болници у Ћуприји деветоро повређених

ЋУПРИЈА: У Општој болници у Ћуприји збринуто је девет особа повређених јутрос у ланчаним сударима на аутопуту Београд - Ниш код Јагодине.

Један пацијент је упућен на лечење у Клинички центар Ниш, а један је смештен у јединицу интензивне неге, изјавио је Танјугу директор болнице др Слободан Гајић.

Фото: Tanjug
Фото: Tanjug
Фото: Tanjug

Несрећа код Јагодине опомена и за надлежне и за возаче

Два ланчана судара која су се догодила јутрос на ауто-путу Београд - Ниш, код Јагодине, а у којима је погинуло седам особа, трагична је опомена да је крајње време да се предузму све потребне мере да се такве несреће спрече у будућности, оценио је директор Комитет за безбедност саобраћаја Дамир Окановић. 

Окановић је за Танјуг рекао да у тим удесима возачи носе свој део одговорности, али да је крајње време да се ураде и неке ствари са апекта безбедности пута. 

"Ово што се догодило јутрос, може да се догоди и вечерас. Крајње је време да успоставимо видео надзор над комплетним Коридором 10 и 11, крајње је време да се успостави систем упозоравања и обавештавања возача на свим деоницама, а поготову на деоницама где је врло честа појава магле", казао је Окановић.

Додао је да је потребно успоставити управљање саобраћајем тако што ће се из оперативног центра управљати дозвољеним брзинама. 

"У ситуацији као што је била ова јутрос било би много боље да смо имали оперативни центар одакле би оператер смањио и командовао ограничење брзине у датим временским условима", навео је.

Окановић је апеловао на возаче да држе безбедно одстојање од возила испред њих, те да се не приближавају превише том возилу, већ да поштују правило две секунде.

"То правило подразумева да при нормалној видљивости возило када прође поред неког објекта, на пример саобраћајног знака, не треба да прође мање од две секунде да ви прођете поред тог истог знака", казао је. 

Према његовим речима, потребно је да возачи гледају да размак између возила испред и њих буде временски две секунде, а када је смањена видљивост да то растојање буде још веће.

"У случају смањене видљивости прилагодите брзину, немојте се понашати као да је видљивост добра, немојте возити на слепо, прилагодите брзину тако да у датој видљивости можете да се зауставите уколико видите неку препреку испред вас", истакао је Окановић.

Како је навео, у случају наиласка на саобраћајну несрећу на аутопуту потребно је одмах упалити сва четири показивача правца, обући прслук, те да путници одмах изађу из возила и, уколико је то могуће, напусте коловоз аутопута, а уколико није могуће, да се помере што више ка десној ивици и буду што мање изложени наилазећим возилима.

"Уколико је ваше возило последње у колони поставите упозоравајући троугао на најмање 50 метара вашег возила и гледајте да упозорите возаче наилазећих возила на застој. Уколико се приликом заустављања пред саобраћајном несрећом налазите у левој траци померите возило што више у лево, а уколико сте у средњој или десној траци померите га што више у десно, јер се на тај начин оставља пролаз - ''коридор живота'' за пролазак Хитне помоћи, ватрогасаца и полиције", испричао је Окановић. 

Додао је да је потребно обавестити полицију о месту саобраћајне несреће, о смеру у ком се незгода догодила, као и уколико постоје могућности, о броју возила који су учествовали у незгоди и типу возила, да ли је у питању камион, аутомобил или аутобус. 

Након што је обезбеђено возило, учињено видљивијим и склоњени путници са коловоза, потребно је започети преузимање прве помоћи према онима који су повређени.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести