Маме и тате купују намештај за Дечју болницу

Удружење родитеља превремено рођене деце „Оптимистик” покренуло је акцију за куповину намештаја у Одељењу педијатријске интензивне неге на неонатологији Института за здравствену заштиту деце и омладине Војводине, односно Дечје болнице у Новом Саду.
ф
Фото: Удружење „Оптимистик”

Драгана Попов из тог удружења каже да желе да набаве нове нахткасне, ормариће, радне површине и сав други намештај који се користи у том простору.

– Намештај који се користи у тој јединици интензивне неге је у веома лошем стању – каже Драгана Попов, која има троје деце, од којих је двоје рођено превремено. – У ормарићима се држи материјал који се користи стално, а он може да се распадне. Укупно нам треба око 600.000 динара за тих око 20 комада намештаја. Акција је почела пре две недеље и до сада смо прикупили око 70.000-80.000 динара, а с фирмом „Стил лес” треба да потпишемо уговор и они ће нам донирати материјал вредан 230.000 динара. Пошто је то велики подухват, молимо све који су у могућности да се придруже нашој акцији и да заједно помогнемо свима који се свакодневно боре за мале-велике хероје.

Удружење „Оптимистик” постоји од 2012. године и регистровано је у Петроварадину, али су у њему родитељи превремено рођене деце из целе Војводине. Нека од превремено рођене деце су здрава, али има и деце с различитим потешкоћама. Сваке године 17. новембра на Тргу слободе у Новом Саду обележавају Дан превремено рођене деце, а откако су основани, организовали су бројне акције.

Фото: Удружење „Оптимистик”

– На Неонатологији у Дечјој болници направили смо собу „кожа на кожу”, за мајке и очеве превремно рођене деце. То су деца која имају од 500-600 па до 1.000 грама. Соба је опремљена потребним апаратима и родитељи ту могу узети своје дете у наручје и прислонити га уз тело. Превремено рођеној деци

је додир с родитељима изузетно значајан у развоју, а ја сам своје дете први пут узела у руке када је имало 120 дана – наводи Драгана Попов.

Удружење „Оптимистик” направило је и „гнезда” која се стављају у инкубаторе, која новорпђенчад ушушкају, али и спречавају да вуку бројне цевчице за које су прикопчани и које им обезбеђују живот.

– У сарадњи с лекарима, написали смо водич за родитеље, који се користи у болници, а сада пишемо други део водича за родитеље, посвећен периоду када дете дође кући. Такође, сваке године додељујемо пакетиће деци – навела је Драгана Попов неке од активности Удружења „Оптимистик”.

По њеним речима, у Србији се годишње пре времена роди више од 4.000 беба, а неке од њих су на рођењу тешке мање од килограма. Превремено рођење доноси велике проблеме, као и ризике у развоју, те су стога родитељи и основали Удружење да би помогли и себи и другима који се сусрећу с тим проблемим.

– Циљ Удружења је да пружа психолошку, емотивну и правну подрш­ку породицама, да иницира побољшање квалитета живота превремено рођене деце, превенцију превременог порођаја и повезивање свих институција ради боље и квалитетније информисаности родитеља – напоменула је Драгана Попов, и додала да обилазе мајке и бебе у Дечјој болници, обезбеђују им поклоне, прикупљају мале ствари за децу на Одељењу, организују предавања...


Број рачуна

Сви који жене да помогну Удружењу родитеља превремено рођене деце „Оптимистик”, могу уплатити новац на број рачуна 160-371963-75.


Драгана Попов је по занимању лекар, а каже да превремено рођена беба није способна да се прилагоди спољашњој средини јер је још увек требало да буде у мајчином стомаку.

– Основне карактеристике превремено рођене деце су незрелост органа и система који су важни за живот. Беба изгледа ситно и мршаво јер јој је кожа танка и крвни судови су израженији. За негу у првим данима неопходан је инкубатор, који беби обезбеђује потребну температуру, влажност и изоловану средину која је штити од инфекција. У инкубатор се смештају животно угрожене бебе, мале телесне тежине – казала је Попов.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести