Међународни симпозијум о деформитетима кичме у Новом Саду

Први међународни ScoSum симпозијум на тему неоперативног лечења сколиозе и осталих деформитета кичменог стуба у Србији одржаће се 29. јуна у Мастер центру Новосадског сајма.
Kicma/Jutjub
Фото: Youtube Printscreen

Учествује 11 предавача, и то њих 10 из иностранства и само један из наше земље, као и четворо излагача из Грчке, Немачке, Хонгконга и Србије. Организатор симпозијума је Сколио центар и Центар за едукативни развој Новог Сада, а скуп је намењен лекарима, физиотерапеутима и осталим стручњацима који се баве деформитетима кичменог стуба код деце и одраслих.

- Циљ симпозијума је да пружи најновије информације о дијагностици и неоперативном лечењу деформитета кичменог стуба, а предавачи су међу напризнатијим стручњацима из ове области - најављује организатор Никола Јевтић.

Др Теодорос Гривас долази из Грчке и говориће о етиологији сколиозе. Др Гривас је ортопедски хирург, аутор је и уредник девет књига, иза себа има 619 научних радова и неколико пројеката. Један је од оснивача и бивши председник СОСОРТ, највећег удружења и конгреса на свету за неоперативно лечење сколиозе.

- Други предавач нам долази ис Француске, у питању је др Жан Клод де Моро и говориће о биомеханичким променама на кичменом стубу у току развоја и прогресије сколиозе. Он је такође један од оснивача и бивши председник СОСОРТ, има 37 година клиничког искуства у лечењу сколиозе, две књиге и велики број научних публикација - наводи Јевтић.

Директор Центра за биомеханику и рехабилитациону технологију на Стафордшир Универзитету у Енглеској професор Начиапан Чокалингам одржаће предавање о модерној технологији и савременом начину дијагностике сколиозе и осталих деформитета. Овај стручњак предаје на Факултету медицинских наука на Малти, као и позивни предавач на Факултету “Шри Рамахандра” у Индији.

Из Енглеске долази и биомедицински инжењер и директор фирме за системе за биомеханичку анализу тела, др Томас Шенон, предавач на Стафордшир универзитету, а његова тема ће такође бити усмерена на дијагностичку анализу деформитета кичменог стуба.

Ортотичар Михаел Рексинг долази из Немачке и његова тема ће бити усмерена на лечење неуромускуларне сколиозе посебним типом мидера. Један је од водећих светскох ортотичара и такође држи едукације ортотичарима у прављењу 3Д мидера - ортозе. Аксел Хенес је интенационални шрот инструктор и причаће о шрот третману у мидеру, а ова метода је тродимензионални вид лечења сколиозе у физиотерапији.

- Микеле Романо нам долази из Италије и његова тема је спорт и сколиоза, где ће пробати да објасни да ли је спорт штетан за особе са сколиозом и шта кажу научни докази када су спорт и сколиоза у питању - каже Јевтић.

Онлајн презентацију имаће др Сања Шрајбер о доказима у физиотерапији када је лечење сколиозе у питању. Она је аутор више рендомизираних контролисаних истраживања, којима је доказала да шрот метода даје веома добре резултате код пацијената с идиопатском сколиозом. Живи и ради у Канади, а српског је порекла и прва је донела шрот методу на просторе старе Југославије.

Др Ана Жикић је једини предавач из Србије и њена тема ће бити поглед на сколиозу са аспекта традиционалне кинеске медицине. Хамлет Диерс долази из Немачке и аутор је форметрик апарата, који се користи у дијагностици сколиозе и даје веома прецизне резултате клиничке слике, а нема никаквог зрачења, те ће он представити резултате који могу да се добију овом апаратуром. Професор др Џонгпинг Зенг је из Хонг Конга и он је аутор сколиоскен апаратуре, уређаја који даје радиолошку слику пацијента којим се добијају резултати слични онима на рендген апарату, али без зрачења.  

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести