На Универзитету у Новом Саду предстоји нови циклус конкурса Еразмус+

У складу са новим статусом Републике Србије и одобреним пројектом мобилности, Универзитет у Новом Саду планира да у наредном периоду, тачње од летњег семестра 2019/2020. године, отвори нови заједнички циклус Еразмус+ конкурса за одлазну кредитну мобилност наставника, сарадника и студената Универзитета за академску 2019/2020. и 2020/2021. годину.
erazmus, Promo
Фото: Промо

Нови конкурс је резултат тога што је Универзитету у Новом Саду 2019. године први пут одобрен Еразмус+ пројекат мобилности за област високог образовања између програмских земаља (КА103) након што је Република Србија добила статус програмске земље. Подсећања ради, Европска комисија је 24. октобра 2018. године усвојила одлуку о додели Еразмус повеље за високо образовање Универзитету у Новом Саду, што је предуслов за даље учешће Универзитета у Новом Саду у Еразмус+ програму. У програмске земље спадају земљј Европске уније, Исланд, Норвешка, Луксембург, Македонија и Турска, а у партнерске земље су све остале земље којима је отворено уечшће у програму.

Тако ће студенти и запослени УНС-а моћи да се пријављују за Еразмус+ стипендије за мобилност на партнерским институцијама у програмским земљама искључиво на отвореним конкурсима свог матичног универзитета – УНС-а.

За мобилности између програмских земаља примењиваће се принципи и правила Универзитета у Новом Саду у спровођењу одлазеће мобилности преко програма Еразмус+ КА103 у складу са принципима Еразмус повеље за високо образовање и правилима реализације КА103 пројекта мобилности.

Особе са инвалидитетом, односи се и на студенте и на запослене, биће у могућности да траже додатну финансијску подршку у склопу пријаве на конкурс, подношењем додатне документације

Конкурси за мобилност студената и особља односиће се на партнерске институције из програмских земаља које са Универзитетом у Новом Саду имају активан КА103 Еразмус+ међуинституционални споразум и за које Универзитет у Новом Саду има расположиве Еразмус+ стипендије за одлазеће мобилности.

Као носилац пројекта мобилности, Универзитет у Новом Саду ће исплаћивати стипендије студентима и особљу УНС-а који прођу процес евалуације, номинације и селекције преко отворених конкурса УНС-а, а на основу укупног буџета који је на располагању Универзитету у Новом Саду за дату академску годину у склопу одобреног текућег пројекта.

Студенти који буду одабрани за мобилност на партнерским институцијама у програмским земљама имаће право на средства за индивидуалну подршку без додатних средстава за трошкове превоза, док ће запосленима поред средстава за индивидуалну подршку бити одобрена и средства за трошкове превоза у износима који ће накнадно бити објављени на сајту Универзитета у Новом Саду.

За мобилности између програмских земаља примењиваће се принципи и правила Универзитета у Новом Саду у спровођењу одлазеће мобилности преко програма Еразмус+ КА103 у складу са принципима Еразмус повеље за високо образовање и правилима реализације КА103 пројекта мобилности.


Стручна пракса

За мобилност студената у сврху стручне праксе, студент ће имати право на додатна средства за индивидуалну подршку од 100 евра месечно, независно од тога да ли се налази у неповољном социо-економском положају.

У случају мобилности ради обављања стручне праксе код студената који се налазе у неповољном социо-економском положају, ти студенти ће имати право на додатак који је већи – дакле 200 евра месечно. Две врсте додатака су међусобно искључиве, тако да није могуће добити обе врсте додатних средстава.


Универзитет у Новом Саду ће одлазећим студентима одабраним за мобилност у трајању од најмање два месеца обезбедити и лиценце за онлајн тестирање језичких способности на порталу за Онлајн лингвистичку подршку (ОЛС), за мобилности за које је главни наставни или радни језик доступан у алату ОЛС. Лиценце за похађање курса датог језика ће бити додељене након тестирања језичких способности свим учесницима који желе да похађају курс, а у складу са језичким потребама учесника.

Особе са инвалидитетом, односи се и на студенте и на запослене, биће у могућности да траже додатну финансијску подршку у склопу пријаве на конкурс, подношењем додатне документације.

Студенти у неповољном социо-економском положају који учествују у активностима мобилности, имаће право на додатна средства за индивидуалну подршку у износу од 200 евра месечно, уколико испуњавају критеријуме прихватљивости одређене на националном нивоу за пројекте мобилности у области високог образовања између програмских земаља (КА103), одобрене 2019. године. Критеријуми прихватљивости и додатна документација која ће бити потребно доставити наведени су на сајту Фондације Темпус: https://erasmusplus.rs/studenti-u-nepovoljnom-polozaju/.

В. Ц.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести