Наши стручњаци о цепивима: Све вакцине су безбедне и добре

НОВИ САД: Вакцинисање против ковид-19 траје у здравственим установама, као и за грађане који су пријавили преко портала еУправа.
vakcinacija fifa
Фото: Дневник/ Вања Фифа

Људи који се пријављују преко овог портала, односно исказују заинтересованост за вакцину, бирају између пет вакцина, а међу њима су и оне које нама нису тренутно доступне. Стручњаци поручују да су све добре и да људи не треба да имају двоумицу или бојазана због вакцинације. Према речима доцента др Миољуба Ристића из Института за јавно здравље Војводине, у нашој земљи су, за сада, у примени вакцина “Pfizer-BioNTech” (фајзерова вакцина) и Гам-КОВИД-Вак-Спутник V (спутњик В).

Разлика између ове две вакцине је у начину производње, али се у оба случаја ради о производњи применом најсавременијих стандарда за производњу вакцина. Индикације и контраиндикације за њихову примену су готово исте. Обе вакцине се могу дати особама узраста старијих од 18 година. За сада, вакцина руског произвођача се даје у узрасту до 60 година. Контраиндикације за обе вакцине су тешка алергијска реакција на претходну дозу вакцине или на неки од састојака вакцине, затим фебрилност (акутна болест), трудноћа, дојење. Опрез код давања ових вакцина је потребан код особа са неконтролисаним поремећајима фактора коагулације. Имунокомпромитованима се могу дати, али имуни одговор може бити умањен, поручује др Ристић.

Како објашњава, препоручује се да се становништво вакцинише сваком вакцином која је на располагању у дану вакцинације. Не треба се опредељивати за вакцину у односу на то одакле она потиче, јер су све вакцине против ковида, а које су до сада доступне ефикасне у заштити против ове болести и безбедне за примаоца вакцине.

Ново време и услови наметнути пандемијом условили су бржи развој и производњу вакцина против ковида. Не треба бити скептичан по питању њихових безбедносних профила. Према до сада доступним подацима, ове вакцине се примењују широм света, без података о томе да је до сада регистрована неочекивана реакција на неку од вакцина против ковида, напомиње др Ристић.


Брнабић: Вакцинација за просвету, МУП, Војску и медије

Вакцинација за следећу приоритетну групу, у коју спадају просветни радници, припадници МУП-а, Војске Србије и представници медија, почеће данас, најавила је премијерка Ана Брнабић.

Брнабић је јуче рекла да су представници медија, посебно медијски радници који су стално на терену, уврштени у приоритетну групу, на апел медијских удружења, али и на молбу председника Србије Александра Вучића.

Од сутра креће масовна вакцинација становништва, казала је Брнабић и апеловала на све да се што у већем броју пријаве.

Како је навела, што се брже и ефикасније обави вакцинација то ћемо се брже вратити нормалном животу.

Посебну молбу упутила је просветним радницима да се у што већем броју пријаве за вакцинацију и навела да је то једини начин да се омогући да они што боље обављају свој посао чувајући своје и здравље својих породица.


Према његовим речима, тренутно доступне вакцине не треба избегавати. Трајање ове пандемије се не може предвидети.

Питање је да ли ће она бити продужена због уплива мутираног соја новог вируса корона, али истраживања показују да ће нас ове вакцине штитити и од њега. Зато, у одабиру да ли стрепети од оболевања од болести која има непредвидив ток у свим узрастима или бојазни од “последица"” вакцинације новим вакцинама против ковида, требало би се, без двоумљења, одлучити за вакцинацију. Без њене масовне примене, нећемо се брзо изборити са последицама ове пандемије, закључио је др Ристић.

Од ове две вакцине које су тренутно доступне у нашој земљи, “фајзерова” и “спутњик В”, коју популарно зову руска , за сада нема дозволу Европске уније. Међутим, у прошли четвртак је речено како ће Русија у фебруару поднети званични захтев за регистрацију вакцине “спутњик В” у Европској унији, што је најавио директор руског фонда за директне онвестиције Кирил Димитријев. Он је навео да ће ускоро бити објављена експертска оцена која ће показати високу ефикасност вакцине, рекао је Димитријев у интевјуу за агенцију Ројтерс. Димитријев је рекао да се у јануару очекује да још девет држава одобри употребу вакцине „спутњик В“ и додао да не зна да ли ће европски регулатор дати одобрење за употребу вакцине. Према његовим речима, вакцину “спутњик В” производиће седам земаља, а већ је одобрена у Аргентини, Белорусији, Србији и још неким земљама. Русија, која је четврта у свету по броју заражених корона вирусом, планира да почне масовну вакцинацију ове недеље.

Вирусолог са Медицинског факултета у Београду др Тања Јовановић недавно је на Радио телевизији Србији такође рекла како је потпуно свеједно коју вакцину ћемо примити, јер им је ефекат идентичан и пружају заштиту.


Ђерлек: Трећини свеједно коју ће вакцину примити

Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек јуче је изјавио  да је 28 одсто грађана заинтересовано за “фајзерову“ вакцину, 40 посто за „спутњик В“, а да је трећини свеједно. Ђерлек је рекао да се нада још већем одзиву за вакцинацију, као и да је на грађанима да се определе, пренео је Б92.


Према томе нема никаквог разлога за то да бринемо уколико немамо неко посебно медицинско знање па да разлучујемо о томе које су предности, а који су недостаци одређених вакцина. Када је регистрована од стране Агенција за лекове и медицинска средства (АЛИМС) значи да се ради о врло безбедној, врло ефикасној вакцини која има свој одређени циљ, истакла је тада др Јовановић.

Једна је америчко-немачка вакцина, друга је руска, али и једна и друга вакцина припадају новој генерацији вакцина у технолошком смислу њихове производње, тако да и једна и друга стимулишу и продукцију антитела и ћелијски имунитет који је битан за одбрану од инфекција. Како је рекла, у изгледу нам је одређена количина кинеске вакцине која је направљена једном класичнијом технологијом.

Грађани имају искуства са таквом врстом вакцина јер је направљена на сличан начин као и вакцина против грипа, али опет понављам све те вакцина у ствари стимулишу на сличан начин имунски одговор и штите нас од инфекција, додала је тада др Јовановић, кој сматра да ипак последњу реч о избору вакцине треба да дају изабрани лекари који у складу са нашим психофизичким стањем одлучују која је вакцина најбоља за нас.

Говорећи о томе ко сме, а ко не сме да прими вакцину одговара да то зависи од случаја до случаја и да последњу реч  такође изабрани лекар који је упознат са стањем пацијента.

Ако имате неку акутну инфекцију праћену температуром, а није корона ви у том моменту не можете да примите вакцину. Затим, уколико имате неку хроничну болест која захтева активну терапију ви у том периоду кад се прима активна терапија не можете да примите вакцину, објаснила је Јовановић.

Такође је рекла и да још увек немамо довољно искуства са вирусом и уколико жене планирају трудноћу или уколико су трудне не треба да приме вакцину. То не значи да вакцина није безбедна, већ да само није урађено довољно испитивања.

Навела је и да грађани имају могућност да сва питања о вакцинацији пошаљу Институту „Батут“ који ће као саветодавно тело брзо одговорити.


Ковид пасоши

У односу на то које вакцине су тренутно доступне у нашој земљи, ЕУ је за сада одобрила Фајзерову вакцину. Такозвани ”ковид пасоши” се све чешће помињу у медијима и за очекивати је да ће у наредном периода велики број земаља донети неку од одлука у том правцу. На то се мора рачунати, казао је доцент Ристић.


Која год вакцина да се одабере, она се добија у две дозе, тако што се друга доза прима три седмице након прве. Они који су на почетку вакцинације добили прву дозу, сада већ могу да приме и другу дозу вакцине.

Питање колико дуго вакцина даје имунитет тешко сада може да се предвиди. За неке вакцине се наводи да је то једна, за друге да је то период од две године. С обзиром да је вакцинација тек почела, то још увек нема емпиријску потврду. Произвођаћи кажу и да све ове вакцине дају заштиту од ковид-19 у великом проценту, неке чак до 95 одсто.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести