Недимовић у Лозници: Нема људских жртава, поплављени објекти

ЛОЗНИЦА: Министар пољоприведе, водопривреде и шумарства Бранислав Недимовић изјавио је данас да на простору девет локалних самоуправа у Србији је у овом тренутку проглашена ванредна ситуација због поплава и додао да на простору читаве Србије постоји још једно подручје које је под притиском воде и то на истоку Војводине - Тамиш око Јаше Томића.
Танјуг/Раде Прелић/Недимовић у Лозници
Фото: Танјуг/Раде Прелић/Недимовић у Лозници

Недимовић је обишао мост на Јадру у Лозници где је у претходном периоду пало много кише по квадратном метру, што је довело до изливања реке Јадра, као и многих других мањих речица.

У Лозници је поплављено 250 хектара обрадивих површина, 200 домаћинстава са економским двориштима, при чему је и у око 50 кућа продрла вода.

Недимовић је у изјави за Танјуг казао да су сва водопривредна предузећа и „Србија воде“ на терену, као и да има довољно механизације.

„Немамо у овом тренутку људских жртава, имамо објекте који су у овом тренуку поплављени“, казао је Недимовић и додао да ће Влада Србије спремити програм као и претходних година да помогне људима чији су објекти угрожени.

Како каже, сва водопривредна предузећа, Србија воде, ватрогасно-спасилачке екипе из МУП-а, су на терену и сви заједно раде са локалним самоуправама и покушавају да санирају све проблеме.

Истиче да се највећи проблем десио на простору Љубовије где су, како каже, пала два озбиљна инфраструктурна објекта.

Фото: Танјуг/Раде Прелић/Поплава у Лозници

„Али, и то ћемо санирати“, наглашава министар.

Према његовим речима, где год до сада да је урађена водопривредна инфраструктура, као што је насип на Јадру који је урађен пре пет година, вода није излила.

„Да га нисмо радили пре пет година, данас не бисмо причали овде, вероватно би били у води. Иста је ствар са Ваљевом, односно Колубаром, браном Стубо ровни која је све то сада прихватила и зато је неопходно да се раде водопривредни објекти“, рекао је Недимовић.

Додао је да ће се радити водопривредни објекти и на Убу и Коцељеву и још много места.

„Покушаћемо да тај проблем, који је настао због 50 година неградње, покушамо да решимо у наредних пар година“, казао је Недимовић.

Тренутно највећи проблем у Србији, са аспекта киша и падавина, према речима Недимовића је на Ибру у Краљеву.

„Не очекујем у наредна 24 сата никакве веће проблеме. Са аспекта воденог таласа све се полако стишава, само је за метар пао водени талас на Јадру за сат времена“, истакао је Недимовић.

Додаје да је још рано да се у овом трентку говори о томе колика ће бити штета и додаје да ће прво екипе из локалних самоуправа изаћи на терен и пописати штету.

Многи мостови у опасности-Ивањици прети да остане без воде

ИВАЊИЦА: Ако се киша настави у Ивањици су у опасности многи мостови, а рестрикција снабдевања водом може се очекивати данас док би сутра становници чак могли да буду без воде, рекли су челни људи ове општине чију територију је погодила поплава.

Заменик председника општине Ивањица Момчило Митровић каже да је Моравица од ноћас кренула драстично да расте и да прави озбиљне и огромне проблеме.

"Тренутно је одсечено много кућа, села и приступних путева, из минута у минут примамо позиве где је потребна помоћ", рекао је он.

Наводи да је материјална штета огромна, али се прво ради на обезбеђењу привредних субјеката и домаћинстава које се могу сачувати.

Како истиче, мошт у Шумама је безмало преполовљен, а привредни субјекти као што су Пунишићи у Међуречју који су потпуно поплављени, као и куће у делу Међуречја, Грабовице и Сењака, Црњева и Кључа.

"Брана је отворена до пола, покушавамо да нађемо заједнички језик са људима из електродистрибуције, или ко се већ бави хидроцентралама, да отворе брану комплетно", рекао је Митровић и додао да надлежни отварају брану полако како би сачували долину Моравице која је испод бране.

"Са оваквом елементарном непогодом се до сада нисмо срели, проблем је озбиљан, а највећи је што је најављено да ће киша у Ивањици падати цео дан и да ће престати тек после поноћи", рекао је он и додао да ако се овако Ивањица може остати без још много мостова на које бујица гура дрвеће, трупце и растиње.

У Ивањици у борби са поплавом недостаје машина, а људи има довољно.

"Највише нас плаши и највећи је проблем, што имамо ситуације где машине не могу да помогну већ морамо радити евакуацију људи као рецимо код клизишта у Кртиницама", рекао је Митровић.

Директор ЈКП Ивањица Владимир Бојановић за ситуацију на водозахвату каже да је блага реч катастрофа.

"Затворили смо потпуно прилив воде. Доста муља је ушло у магистрални цевовод и сада морамо да идемо на постројење да видимо каква нас ситуација чека", рекао је он.

Каже да ће највероватније бити уведене рестрикције у снабдевању водом, а ако киша не престане, може да се деси да сутра цео град остане без воде.

"Ми ћемо сада контактирати све наше комшијске општине за помоћ, вероватно ће нам требати цистерне", рекао је Бојановић.

Додаје да је најважније да киша стане како би пришли постројењу за пречишћавање воде, очистили га и пустили воду за прераду.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести