Незапосленост највећи проблем особа са инвалидитетом

БЕОГРАД: Данас се обележава Међународни дан особа са инвалидитетом, установљен 1992. године, када је Генерална скупштина УН усвојила резолуцију којом се све земље позивају да обележавају тај дан с циљем да се унапреди и омогући особама са инвалидитетом једнако уживање људских права и равноправно учешће у друштву.
InvalidiParkiranje09
Фото: Dnevnik.rs

У свету више од милијарду људи живи са неким обликом инвалидитета, а у Србији око 800.000 и њихови кључни проблеми су висока стопа незапослености, искљученост из друштва, сиромаштво, дискриминација и неприступачност.

Извршна директорка Националне организације особа са инвалидитетом Иванка Јовановић каже да особе са инвалидитетом у Србији представљају једну од највећих маргинализованих група.

Наводи да се особе са инвалидитетом суочавају са бројним препрекама, предрасудама, дискриминацијом, лошим социоекономским положајем.

"Корак по корак, држава у сарадњи с цивилним друштвом и националном организацијом особа са инвалидитетом, води ка побољшању нашег положаја", рекла је она.

Како је нагласила, донети су многи прописи који су усклађени са Конвенцијом УН о правима особе са инвалидитетом, као и да се тренутно ради на доношењу нове Стратегије за унапређење положаја особа са инвалидитетом.

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић је уочи Међународног дана особа са инвалидитетом истакла је да је важно да се покаже спремност читавог друштва да се заједно ради на укидању баријера и да се отворе врата за потпуно укључење особа са инвалидитетом у све друштвене сфере.

Гојковићева каже да је Србија постигла напредак у погледу доношења закона са циљем да се особама са инвалидитетом обезбеди бољи и квалитетнији живот.

Министар за рад, запошљавање борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић је навео да кроз различите програме са Националном службом за запошљавање покушава да реши и проблем незапослености особа са инвалидитетом, да су организоване бројне преквалификације и доквалификације.

Најавио је да ће од 1. јануара 2020. године свако решење које изда ПИО фонд бити штампано и на Брајевом писму.

Решавању проблема приступачности објектима особа са инвалидитетом допринело је и његово министарство тако што је само у овој години финансирано постављање рампи у 77 установа.

Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић каже да Србија мора да буде ефикаснија у решавању проблема особа с инвалидитетом.

Пауновићева каже да је Србија 2016. године поднела извештај Комитету за права особа са инвалидитетом о спровођењу Конвенције УН која штити права особа са инвалидитетом и добила препоруке које би требало да се спроведу до 2020. године.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести