Николић о ширењу коронавируса: Контрола на свим граничним прелазима

БЕОГРАД, ЖЕНЕВА: Шеф граничне санитарне инспекције Министарства здравља за Београд Зоран Николић каже да је од среде у складу са актуелном епидемиолошком ситуацијом Министарство здравља појачало контролу на свим граничним прелазима, посебно на аеродромима у Београду и Нишу.
granica carina
Фото: Tanjug (D. Goll, arhiva)

Николић је за РТС рекао да јуче у току поподнева није било путника из подручја где постоји епидемија коронавируса нити неког с таквим здравственим проблемима.

Објаснио је да термовизијске камере могу да идентификују путника с повишеном температуром, након чега по процедури инспектор прилази путнику, обавља кратак разговор са њим и у зависности од дестинације са које путник долази примењују се одређене мере и процедуре.

На аеродрому постоји и просторија за изолацију путника и такав путник који би дошао из тог подруцја где постоји епидемија заразне болести са симптомима те болести био би издвојен у ту просторију до доласка хитне помоци која би тог путника транспортовала до Инфективне клинике, додао је Николић и навео да је дежурство 24 сата дневно.

Србија уводи и друге мере, прва смо земља у региону која има тестове за рано откривање коронавируса на Инфективној клиници.

Министар здравља Златибор Лонцар изјавио је јуче да у Србији тренутно нема места за панику због коронавируса, а да је Министарство предузело све мере како би спрецило појаву тог вируса у нашој земљи, те да се ситуација прати и пратиће се из дана у дан.

СЗО: Мере које предузима Кина показују пуну посвећеност

Генерални директор Светске здравствене организације (СЗО) изјавио је да мере које предузима кинески град Вухан како би ограничио ширење коронавируса показују посвећеност циљу умањења ризика на локалном и међународном нивоу.

То што они предузимају је веома снажна мера и то чине са пуном посвећеношћу. Веома је значајно што су предузели акцију за коју сматрају да је адекватна с обзиром на дату ситуацију, изјавио је синоћ директор СЗО Тедрос Аханом Гебрејесус, пренео је Ројтерс.

Фото: Tanjug (Chinatopix via AP)

Ми смо им нагласили да ће предузимањем одлучне акције не само контролисати епидемију у својој земљи, већ ће такође умањити шансе да се ова епидемија прошири на међународном плану. Они су то схватили, додао је он.

Претходно је кинески град Вухан, у којем су забележени први случајеви новог корона вируса, одлучио да затвори све саобраћајне и транспортне мреже, а грађанима је саветовано да не непуштају град, јавили су државни медији.

Аутобуски, подземни, трајектни и међуградски саобраћај биће обустављен, а аеродром и железничка станица биће затворени за све путнике у одласку од сутра, 23. јануара, у 10 часова по локалном времену.

Власти су замолиле грађане да не напуштају град без преке потребе, преноси Ројтерс.

Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је да ће данас одлучити да ли да прогласи глобално ванредно стање због избијања епидемије новог коронавируса који се шири из Кине.

Уколико се то догоди, то ће бити шести пут да се проглашава ванредна ситуација на међународном нивоу током последње деценије, јавио је Ројтерс.

Доношење овакве одлуке схватам изузетно озбиљно, рекао је директор СЗО, додајући да је спреман да је донесе само уз одговарајућу количину разматрања и информација.

Он је ово изјавио након данашњег састанка независног панела експерата који је организовала СЗО у Женеви.

У међувремену, број умрлих од коронавируса у Кини порастао је на 17, док је потврђено 571 случај заражених.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести