Њилаш с новоизабраним председницима националних савета

НОВИ САД: У скупштини Војводине јуче је одржан први састанак покрајинског секретара за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице Михаља Њилаша с председницима новоизабраних националних савета националних мањина у Војводини.
njilas nacionalni saveti
Фото: vojvodina.gov.rs

Циљ састанка, како је објаснио Њилаш, био је да се представницима националних заједница које имају своја седишта у местима у Војводини представе законске могућности, права и надлежности које могу да користе у очувању свог националног идентитета

Циљ сусрета јесте да се сви ми међусобно упознамо, да успоставимо, наставимо и унапредимо наш заједнички рад и сарадњу, рекао је Њилаш.

Он је додао да је 2018. година била је веома значајна за националне заједнице у читавој држави.

То је била година планирања и успостављања нових смерница за будућност мањина, а заједно смо уобличили и нова законска решења Закона о националним саветима националних мањина, Закона о заштити права и слобода националних мањина, те Закона о службеној употреби језика и писма, као и Закона о матичним књигама. Сада је пред нама велики задатак, а то је да заједничким снагама учврстимо темеље мањина у Војводини, да негујемо њихов језик и њихову културу, да улажемо у образовање, али и да им обезбедимо и право на информисање, изјавио је Њилаш током обраћања председницима новоизабраних националних савета националних мањина.

Том приликом, покрајински секретар осврнуо се и на успешно спроведене изборе за националне савете националних мањина крајем прошле године и честитао њиховим новоизабраним председницима и члановима.

Након прошлогодишњих избора, у Аутономној покрајини Војводини егистира 17 националних савета: мађарски, словачки, румунски, русински, украјински, хрватски, буњевачки, македонски, немачки, чешки, црногорски, ашкалијски, египатски, ромски и грчки национални савет, те новоосноване националне савете руске и пољске националне мањине.

Као је представљено, ове године за националне савете националних мањина опредељено је преко 60,1 милиона динара, што је у односу на 2010. двоструко више, када је та сума износила мешто мање од 30 милиона динара, али је и број националних савета био мањи. Цифра која је опредељена за рад националних савета није се мењала од 2017. године, али се може очекивати да би приликом ребаланса буyета ову суму требало кориговати, имајући у виду да је на попису националних савета два више у односу на претходне године.

Приликом представљања, сви председници националних савета похвалили су досадашњу ажурност, стрпљивост и спремност секретаријата да помогне националним саветима и да им сугерише како да спроведу своје планове и идеје. Такође, изражена је и наду да ће се тако добра сарадња наставити и у 2019. години.

А. Савановић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести