Низак или средњи ризик да нови корона вирус стигне у Србију

БЕОГРАД: Представник СЗО у Србији Марјан Ивануша каже да се ризик од уношења корона вируса у Србију или Европу проценује као низак или средњи, али да та могућност не може бити искључена, посебно ако се има у виду да предстоји кинеска нова година и да ће милиони Кинеза из свих делова света путовати у Кину.
Korona virus Foto pixabay.com, ilustracija
Фото: pixabay.com, ilustracija

Он напомиње да Комитет Светске здравствене организације на јучерашњој седници није закључио да је нови корона вирус глобална претња за јавно здравље.

Појашњава да Комитет није прихватио такву одлуку јер се ради о вирусу који је потпуно нов, који у првих месец дана "није створио озбиљну епидемију међународних размера" да би могли да закључе да је то претња јавном здрављу на глобалном нивоу.

Он је додао да ће Комитет СЗО наставити седницу и данас и да ће се тек након тога знати да ли ће та одлука евентуално бити другачија.

"Без обзира на то каква ће бити одлука данас или убудуће, битно је да знамо основне мере превенције које су на снази", рекао је Ивануша.

А мере превенције које је издала СЗО су што чешће прање руку, прекривање уста током кијања и кашљања, избегавање блиских контаката с особама које имају развијене симптоме грипа или прехладе, темељно кување хране, посебно меса.

Ивануша наглашава да корона вирус изазива обичну прехладу, али да се и историји корона вируса десило да се појаве нови облик који је изазвао болести САРС и МЕРС од којих се умире.

Директор Института за јавно здравље Србије Верица Јовановић каже да Министарство здравља и све службе прате епидемиолошку ситуацију, те да су на граничним прелазима појачана контрола.

"Нема места паници, примењујемо све што су препоруке СЗО везане за нови корона вирус", рекла је Јовановић.

Она је подсетила да су термовизијске камере инсталиране на аеродрому Никола Тесла у Београду, а да ће данас бити инсталиране и у Нишу. Оне могу да прате да ли путници који улазе у нашу земљу имају повишену температуру.

Србија је и међу ретким земљама која је набавила реагенсе којима се утврђује присуство новог корона вируса.

Званични подаци кажу да је новим корона вирусом у Кини заражена 571 особа, а је умрло 17 људи. Подаци СЗО кажу да је међу зараженима који имају комликације као што је вирусна упала плућа највише има старијих особа и хроничних болесника, односно људи који имају нарушен имуни систем.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести