Ноћ истраживача 29. септембра у 11 градова Србије

Последњег петка у септембру, у више од 250 европских градова, одржаће се дванаеста по реду Ноћ истраживача.
Noć istraživača  Foto: Dnevnik.rs/ F. Bakić
Фото: Dnevnik.rs

Пре осам година, Србија се, захваљујући Новом Саду, прикључила највећој научној журци и од тада број градова учесника из наше земље расте, да би ове године чак једанаест градова било будно у Ноћи истраживача - Суботица, Зрењанин, Инђија, Шабац, Београд, Крагујевац, Ниш, Пирот, Пожаревац и Петница.

Док су прошле године посетиоци новосадске Ноћи истраживача могли да упознају неке од COOL научника с Универзитета у Новом Саду и сазнају зашто је наука тако COOL, ове године ће моћи да се друже са HOT истраживачким групама, односно научницима чија су истраживања актуелних, нерешених питања, у самом врху светске науке. Ови HOT истраживачи, које Новосађани могу да упознају и преко билборда постављених широм града, баве се применом ИТ технологија у пољопривреди, дигиталним технологијама у архитектури, откривањем лековитих дејстава биљака за до сада неизлечиве болести, климатским променама, развојем нових инжењерских структура по узору на природу, развојем нових дијетских суплемената, откривањем кристалних структура, роботиком у архитектури и дигиталном производњом материјала.

А 29. септембра, у тржном центру БИГ у Новом Саду већ од 15 часова, па до поноћи посетиоци ће имати прилику да виде многобројне научне експонате и да кроз опипљиве, интерактивне експерименте и демонстрације сазнају понешто о науци високих температура, али и да попију топлу кафу или чај са научницима, добитницима престижних Марија Кири стипендија за развој науке Европске комисије. За најмлађе ту ће бити Научно игралиште, интерактивни експонати, експерименти уживо, наука на длану...

За оне мало старије у Стартит Центру Нови Сад, Мике Антића 2, бивша зграда Војвођанске банке, програм почиње у 19 часова предавањем Маринка Вукмановића и Данијела Кадарјана са Факултета за менаyмент у Сремским Карловцима о томе на који начин је комбинација класичних метода перформанса и нових дигиталних технологија заснована на симулацији виртуалне реалности редефинисала позоришне представе и друге врсте перформанса.


За нестрпљиве

Од пре неколико година Ноћ истраживача проширена је и на дане пре саме манифестације, па ће тако најбољи млади научник новосадског ПМФ-а за протеклу годину Тин Лукић у петак (22.септембра) од 20 сати у СТАРТИТ центару, одржати научно-популарно предавање “Глобално загревање – између мита и реалности”.СТАРТИТ центар Нови Сад је до 25. септембра домаћин комплетне интерактивне изложбе “Спектри” коју је осмислио Центар за промоцију науке. Изложбу је отворена сваког радног дана од 12 до 18, а улаз је бесплатан. Од 26. септембра у Новом Саду ће први пут бити и и својеврсна путујућа лабораторија- Научни камион, у чије призмеље ће се из СТАРТИТ центра преселити и изложба “Спектри”, а у Ноћи истраживача на спрату ће се одвијати научно-популарни програми које су припремили наставници и ученици новосадских основних и средњих школа.


У 20 часова прича о новим технологијама наставља се предавањем професора новосадске Академије уметности и SHARE labs/SHARE фондације Владана Јолера о сложеним и невидљивим процесима експлоатације који се крију иза црне кутије највеће светске друштвене мреже и алгоритамске фабрике у власништву компаније Facebook, Inc.У 21 час планирано је уживо укључивање у ЦЕРН, највећу светску лабораторију за честичну физику и присуствовање једном од седам експеримената који су део акцелераторског постројења Велики хадронски сударач, који покушава да одговори на питање зашто је свемир сачињен од материје, док је скоро сва антиматерија давно уништена.

Уз ове занимљиве програме, дегустираће се и специјално HOT истраживачко крафт пиво из лабораторије пива RazBeerbriga. Од 22 часа следи традиционални научни квиз, а затим велики научни маскенбал за који се и посетиоци могу  маскирати у свог омиљеног научника, научни феномен или експеримент.Занимљив свет науке, експеримената и истраживања у Ноћи истраживача у Војводини очекује и Зрењанинце у Културном центру и Суботичане у хотелу Галерија

И овогодишња Ноћ истраживача финансира се из програма ХОРИЗОНТ 2020, највећег програма Европске уније за истраживање и иновационе делатности, а у оквиру потпрограма Марија Склодовска Кири  У Србији под именом Ноћ истраживача постоје два пројекта: Cool&Hot и ReFocuS. Cool&Hot, а координира их Факултет техничких наука Нови Сад са партнерима Природно-математичким факултетом из Новог Сада, Креативно едукативним центром, Високом техничком школом струковних студија Зрењанин, Удружењем научних комуникатора и Центром за промоцију науке.

        Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести