Новац за лабораторије, компјутере и научне кабинете

Покрајински секретаријат за високо образовање и научноистраживачку делатност доделио је 30 милиона динара за 24 високообразовне институције, односно 24 милиона за суфинансирање текућих поправки и одржавања зграда и шест милиона за суфинансирање набавке машина, опреме и нематеријалне имовине у установама високог образовања чије је оснивач Аутономна покрајина Војводина.
Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje dodelio 60 miliona dinara univerzitetskim ustanovama Foto: V. Fifa
Фото: Pокрајински секретаријат за високо образовање доделио 60 милиона динара универзитетским установама Фото: В. Фифа

- Храбро кажем да је поменута свота новца довољна, зато што су и колективи тих установа увелико помогли себи јер не гледају само своје плате, већ и улагање у унапређење материјалне основе и лабораторија, будући да је то трајни задатак високошколских институција у процесу акредитације - истакао је покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић на додели решења и уговора представницима високообразовних институција. - Партнери смо с Универзитетом јер само тако можемо мотивисати младе да упишу факултете, развију аутентичне научне мисли која се артикулишу кроз аутономију високог образовања и особене студијске програме који налазе своје место на тржишту. То је подизање укупног интелектуалног потенцијала нашег друштва које треба да буде конкурентно идејама, патентима, изумима и свим елементима које чине једно креативно друштво.

Ово је подизање укупног интелектуалног потенцијала нашег друштва које треба да буде конкурентно идејама, патентима, изумима и свим оним елементима које чине једно креативно друштво (др Зоран Милошевић)

Установе су конкурисале за новац од Покрајине како би санирале кровове, замениле прозоре, реконструисале хоризонталне разводе инсталације централног грејања, санирале санитарни чвор, замениле столарију, али и надоградиле школе и преправиле кабинете.

- Добили смо новац за обнову инфраструктуре на нашем факултету, што је горуће питање, али и за подршку свих активности које се тичу увођења нових софтвера - каже продекан за наставу Технолошког факултета у Ноовом Саду Драган Говедарица, објашњавајући да је реч о замени столарије која је дотрајала. - Мораћемо да сређујемо спрат по спрат, јер нас чека доста улагања у зграде које поседујемо. Потребна су нам и помагала за одвијање наставног процеса, односно важно је да обновимо опрему у лабораторијама за научноистраживачки рад.

Висока школа струковних студија за образовање васпитача и тренера, нутрициониста и медицинских сестара у Суботици претходне зиме имала је проблем са грејањем, тако да су, како каже помоћница директора те установе др Наташа Чампраг Сабо, добили новац за набавку новог котла.

Фото: Драган Говедарица, Наташа Чампраг Сабо, Јованка Улић и Игор Фирстнер Фото: В. Фифа

- Стари котао нас је служио више од 30 година, а треба опскрбити просторије од 2.000 квадрата - истиче др Чампраг Сабо и додаје да је новац од Покрајине довољан за предстојећу инвестицију.

И Висока школа струковних студија за образовање васпитача из Новог Сада добила је новац који ће наменити за опремање учионица, с обзиром на то да просторије морају да прилагоде свом типу наставе, објашњава директорка те институције Јованка Улић. С друге стране, обнова рачунарске опреме овогодишњи је приоритет Високе техничке школе из Суботице.

- Желимо да развијемо рачунарску лабораторију како би студенти завршних година могли да раде озбиљније пројекте - наглашава директор Игор Фирстнер. - За следећу годину хтели бисмо да конкуришемо за другачију опрему, будући да имамо савремену лабораторију за мехатронику, али нам недостаје бржи развој прототипова.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести