Опасан отпад у Хинсу није загадио извориште воде, нађено укупно 1.500 тона

НОВИ САД: Опасни отпад који је у петак пронађен у некадашњој Хемијској индустрији "Нови Сад", није имао никакав додир са извориштем пијаће воде коју користи становништво, изјавио је данас покрајински секретар за заштиту животне средине Владимир Галић.
Ulaz u krug bivše fabrike HINS u Novom Sadu Foto: Dnevnik.rs/R. Hadžić
Фото: Улаз у круг бивше фабрике ХИНС у Новом Саду Фото: Дневник.рс/Р. Хаџић

Он је рекао да извесно да преко 1.500 тона опасног отпада извесно није имало никакав додир са извориштем, које се налази неколико километара од места где је пронађено отпад илегално складиштен, и то са друге стране Дунава.

Према његовим речима, инспекција при том секретаријату је узорковала пронађени отпад и он је, по захтеву тужилаштва, послат на анализу коју ће спровести Институт за заштиту на раду, а очекује се да за седам дана да буду готове све хемијске анализе тог отпада. 

"У зависности од резултата анализе, ми ћемо даље покренути одговарајуће мере за збрињавање тог отпада, а урадићемо и анализе подземних вода на тој локацији како бисмо видели да ли постоје одређена загађења тла. Постоји могућност да су одређени бунари поред тог незаконитог складишта опасног отпада можда загађени, а дужност нам је да и то проверимо", оценио је Галић.

Ни дан након што је пронађено илегално складиште опасног отпада, неммогуће је прецизно утврдити колико је тог отпада било смештено на парцелама које је закупила фирма "Степ транс" власника Јована Степанова, као ни одакле је он доспео у новосадску индустријску зону.

На једној локацији је било 1.080 тона, на другој је било око 300 тона и на трећој локацији је постојао скривени подземни резвоар са девет подземних отвора у који не знамо колико је могло да стане отпада јер он ради по принципи отворених судова, рекао је Галић

 

Према наводима покрајинског секретара за заштиту животне средине, без оперативног рада Безбедносно-информативне агенције и тужилаштва, два од три јуче пронађена складишта на спорним парцелама не би никада ни била нађена, пошто је фирма "Степ транс" имала дозволу само за једно складиште опасног отпада.

"На једној локацији је било 1.080 тона, на другој је било око 300 тона и на трећој локацији је постојао скривени подземни резвоар са девет подземних отвора у који не знамо колико је могло да стане отпада јер он ради по принципи отворених судова. То је огромна количина, поготово ако узмемо у обзир да је недавно у Обреновцу пронађено свега 20 тона, а овде је било складиштено сигурно преко 1.500 тона опасног отпада", поручује Галић, објашњавајући да су скривени резервоари били смештени преко 20 центиметара испод нивоа земљишта. 

Фото: Резервоари бивше фабрике ХИНС у Новом Саду Фото: Дневник.рс/Р. Хаџић

Покрајински секретаријат за заштиту животне средине је први државни орган који је поднео кривичну пријаву за незаконито складиштење опасног отпада још марта прошле године, када је Покрајина поднела тужбу против фирме "Еко21", али нико од надлежних органа још не може да потврди откад је јуче пронађени опасни отпад смештен на свега неколико километара од самог центра Новог Сада.

Галић истиче као проблем што Покрајински секретаријат за заштиту животне средине има свега 12 инспектора, од чцега су само њих тројица задужени за територију Града Новог Сада.

"Ми имамо капацитета да урадимо шест контрола у току месеца, више физичке не можемо да постигнемо. Потребно је повећати инспекториски надзор, али је питање да ли имамо капацитета, средстава и новца, и о томе ја не могу да говорим", казао је Галић.

Према првим незваничним претпоставака, већину опасног отпада који је јуче пронађен чине мазутни отпад, те отпад од прераде уља и течног горива, а третирање таквог отпада је веома скуп процес, који може одобрити само ресорно републичко министарство.

Танјугу је потврђено да ће власник фирме "Степ транс" бити изведен пред тужиоца, а министар без портфеља задужен за екологију Горан Триван оценио је да је најважније утврдити одакле је тај отпад доспео где никако не би смео да се налази.

Дневник, Агенције

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести