Обележен Светски дан Рома

БЕОГРАД: Роми су једна од најугроженијих националних мањина и у Србији се и даље суочавају са дискриминацијом и маргинализацијом, али су у претходном периоду направљени позитивни помаци у области образовања, запошљавања, становања и здравствене заштите, речено је данас на скупу којим је обележен Светски дан Рома.
d
Фото: Танјуг/Тања Валић

Србија последњих година ради на свеобухватној инклузији ромске националне мањине, поручио је председник њиховог Националног савета Далибор Накић. 
Како је навео, значајан број Рома стекао је средње и високо образовање, у области становања су приметни позитивни кораци будући да су, уз помоћ ЕУ, изграђени социјални станови за Роме у неким општинама Србије, а очекује се и да се проценат незапослености са досадашњих 90 одсто додатно смањи.

Роми представљају неискоришћени људуски ресурс Србије који адекватним укључивањем може допринети економском развоју земље, истакао је Накић.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић рекао је да је Србија пример како држава треба да се односи према националним мањинама и истакао да ће Роми имати увек подршку министарства у свим сегментима.
Он је рекао и да инклузија Рома мора да буде стопроцентно успешна и да је циљ да Роми буду саставни део друштва.

Да имамо не само једну, него много више посланица, да учесвују у свим порама друштва, јер они су грађани Србије, рекао је Ђорђевић.
Министар за државну управу и локалну самоуправу Бранко Ружић рекао је да влада чини напоре да обезбеди унапређење и заштиту права припадника свих националних мањина и подсетио да је прошле године усвојен сет мањинских закона којима се унапређује положај и остваривање њихових права.
Он је нагласио да градови и општине играју значајну улогу у унапређењу положаја ромске националне мањине и да ће зато његово министарство наставити да подржава рад савета за међунационалне односе и решавање статуса положаја ромских координатора.

Ружић је рекао и да ће министарство крајем априла расписати јавни конкурс за доделу средстава из Буџетског фонда за националне мањине, наводећи да ће на располагању бити 30 милиона динара, што је већа сума у односу на претходне године.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је да су Роми у Европи једна од највећих ентичких мањина и да се и даље суочавају са дискриминацијом, маргинализацијом, ризиком од сиромаштва и социјалне искључености.

Он је рекао да је за ЕУ социјална инклузија једна од фундаменталних вредности и сталних приоритета и да се то очекује и од земаља кандидата, те да ће запошљавање и образовање остати централни део националних стратегија инклузије Рома и после 2020. године.
Фабрици је рекао да је ЕУ до сада уложила 11,4 милиона евра за реализацију пројеката који се тичу ромске заједнице у Србији, а да је план да се тај износ повећа на додатних 20 милиона евра, који ће првенствено бити усмерени на решавање стамбених питања и образовања.
Истакао је да је важно да се што више Рома запосли као и да се побољшају капацитети администравиних механизама и обезбеди боља координација између централних и локалних власти, невладиних сектора и међуанродних организација.

Амбасадор Мисије ОЕБС Андреа Орицио рекао је да је Србија посвећена спровођењу Стратегије за социјалну укљученост Рома и да је циљ да они буду равноправни грађани у погледу остваривања својих права на образовање, запошљавање, здравствену зашититу, учешће у процесу одлучивања и заштите од дискриминације.

Он је рекао да ОЕБС учествује у многим пројектима инклузије Рома у Србији, али и додао да предстоје бројни изазови, посебно на пољу образовања, како би ромски ученици наставили да похађају средње школе и у потпуности остварили своје могућности за проналажење запослења.
Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић истакла је да је врло важно да се донесе стратегија инклузије Рома до 2025. године, као и акциони планови за сваке две године.

Она је навела да Србија може да буде поносна на примере добре праксе последњих година, истичући да су здравствени медијатори успели да преполове стопу смртности деце, да је велики број припадника ромске националне мањине изабрао лекара, да је више од 30.000 људи добило личне карте и друге документе, те да је много тога урађено и у области запошљавања.
Она је навела и да је Србија део регионалних пројеката који се тичу социјалне укључености Рома.

Ђорђевић: Роми равноправни грађани Србије

Поводом Међународног дана Рома, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић посетио је Основну школу Влада Обрадовић Камени на Лединама у којој наставу похађа највећи број деце ромске популације у Београду.
Ццеститајући им Међународни дан Рома, министар је рекао да су у Србији сви грађани равноправни и једнаки и истакао да ученици ове школе залужују боље услове и да ће се залагати да они добију нову школу у неком будућем периоду.

Ова деца су задовољна, срећна и види се да воле школу. Учинићемо све у оквиру наших могућности да им боравак у овој установи буде још лепши и у томе имамо подршку и Министарства просвете. Данас ћу упутити допис Министарству просвете, Граду Београду и Канцеларији за јавна улагања, са иницијативом да се овде сагради нова школа у којој ће услови бити знатно бољи", рекао је Ђорђевић. 
Он је истакао да Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања низом активности континуирано промовише једнакост и антидискриминацију грађана. 

"Роми су равноправни грађани Републике Србије и тако треба и да се осећају, нагласио је Ђорђевић.
Министар се овим поводом обратио и на конференцији Националног савета ромске националне мањине, где је поручио припадницима ромске популације да су им врата Министарства увек отворена.  

Председник Србије Александар Вучић сваким даном се залаже за ваш болки положај, а то је уједно и задатак свих нас у Влади Србије. Ви сте равноправни грађани Србије, са истим правима као и све националне мањине. Имате право на образовање и на вашу културу. Будите поносни на вашу припадност, а ми смо поносни што сте грађани Србије, рекао је Ђорђевић.
Он је додао да су Срби и Роми кроз историју поделили многе тренутке, који су понекад били и тешки, али да се нада да ће се у будућности делити само они лепи, наводи се у саопштењу Министарства.

Посети Основне школе Влада Обрадовић Камени присуствовала је и помоћник министра за предшколско и основно образовање и васпитање Весна Недељковић.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести