Од јесени у школама у Војводини поново 17.000 првака

НОВИ САД: Да би на јесен постали ђаци прваци, безмало 17.000 предшколаца у Војводини рођених од 1. марта 2013. до краја фебруара 2014. године, мораће прво да се упишу у основну школу и прођу тестирање.
s
Фото: Dnevnik (arhiva)

С овом бројком овогодишња генерација првака достигла је ону од пре две године, док је прошлогодишња генерација била за пар стотина мања. Ове године, због епидемије корона вируса, овај посао почеће нешто касније.

Наиме, мада су родитељи предшколаца од 1. априла могли да ступе у контакт са школом у коју желе да упишу своје дете преко нове услуге "Исказивање интересовања за упис у основну школу" на Порталу еУправа, као и телефонским путем, од данас, па све до 10. јула на реду је други уписни корак. Наиме, тада ће моћи да закажу датум уписа и тестирања детета, а на располагању биће им термини од 1. јуна до 20. јула. Ове године ће сва документа за упис, а то су извод из матичне књиге рођених, уверење о пребивалишту, похађању припремног предшколског програма и лекарско уверење, школа прибавити сама путем електронске услуге еУписа, по службеној дужности. Изузетак су једино лекарски прегледи обављен пре 16. марта или обављени код приватног лекара, које родитељ мора сам доставити школи.

Да подсетимо, школе су дужне да обезбеде да тестирање будућег ђака код школског психолога или педагога, на захтев родитеља, буде на матерњем језику детета или уз преводиоца кога препоручује национални савет националне заједнице, а код деце с моторичким и чулним сметњама уз примену облика испитивања на који дете може оптимално да одговори. Ово испитивање не служи за проверу спремности детета за полазак у школу, него уједначавању одељења и полазна је основа за даље праћење напредовања детета.

Како је увођење инклузије у школе донело обавезу школе да на захтев родитеља, упише свако дете, без обзира на евентуалне сметње, већ после овог испитивања школа може да утврди да је за одређено дете потребно донети индивидуални образовни план или да ће му бити потребна додатна подршка за образовање, а ако то захтева финансијска средства, упућује писмени захтев изабраном лекару надлежног дома здравља за процену потреба за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке које утврђује интересорна комисија.

Без обзира на инклузију и даље постоји и могућност уписа у школу за образовање ученика са сметњама у развоју. У ове школе могу, уз сагласност родитеља, да се упишу деца уз препоруку изабраног лекара надлежног дома здравља, а на основу процене потреба за пружањем додатне образовне, здравствене или социјалне подршке ученику.


Казна до 100.000 динара

Нажалост још увек има и родитеља који се морају приморавати да дете упишу у школу. Министар просвете Младен Шарчевић прошле године изјавио је да Закон предвиђа новчану казну до 100.000 динара за родитеља, односно старатеља, ако намерно или без оправданих разлога не упише дете у основну школу или ако дете без оправданих разлога не похађа наставу у њој.


Провери спремности за полазак у школу подлежу само деца од шест до шест и по година коју родитељи желе пре времена да упишу у школу, јер Закон то дозвољава. Ову проверу ради школски психолог и после ње може да препоручи упис детета у први разред или одлагање поласка за годину дана, уз наставак похађања припремног предшколског програма, то јест да дете сачека своју генерацију. У овом другом случају родитељ, односно старетељ може да поднесе захтев школској комисији, коју чине психолог, педагог, учитељ и педијатар детета, за поновно утврђивање спремности за упис у школу, а ова комисија после тога може да ипак одобри упис или потврди његово одлагање за годину дана.

Закон каже и да дете старије од седам и по година, које због болести или других разлога није уписано у први разред, може да се упише у први или одговарајући разред на основу претходне провере знања.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести