Од МС у Србији болује 9.000 људи, од ове године боље лечење

БЕОГРАД: Светски дан борбе против мултипле склерозе (МС) обележава се 30. маја, а пацијенти у Србији га ове године дочекују у бољим условима лечења.
multiple skleroza
Фото: Dnevnik (arhiva)

После 15 година од увођења лекова прве генерације за лечење мултипле склерозе, од које у Србији болује 9.000 људи, држава је одлучила да од 2020. године на позитивну листу лекова уврсти савремену и ефикасну терапију, која до сада није била доступна пацијентима, саопштило је Друштво МС Србије.

Мултипла склероза је подмукла болест, а њен ток непредвидив. Број оболелих од МС-а у Србији је у порасту. Најчешће се јавља између 20. и 40. године живота, али се може манифестовати и у било ком другом животном периоду и жене обољевају два пута чешће од мушкараца.

Друштво мултипле склерозе Србије, ове године обележава Светски дан борбе против мултипле склерозе, под слоганом "Останимо повезани".

Друштво МС Србије има 30 локалних удружења пацијената која функционишу широм Србије. Много позитивних ствари смо до сада заједно урадили, али вест да ће иновативна терапију почети да се даје пацијентима оболелим од МС-а је најзначајнија, каже Јасмина Брајковић председница Друштва мултипле склерозе Србије.

Она је навела да су након вишегодишње борбе за савремене терапије, успели заједно са представницима Министарства здравља и РФЗО, да се омогући лечење дупло већег броја пацијената.

То само показује колико је важно да имамо сарадњу и комуникацију са представницима здравствених власти. Из то разлога је и слоган овогодишњег Светског дана "Останимо повезани",како бисмо и у будућности континуирано остваривали напредак у лечењу и нези особа с МС-ом, прича Брајковић.

Тренутно прву генерацију лекова, како каже, добија око 1.100 људи, а тај број ће се повећати за још 600 особа. Осим проширења броја пацијената на већ постојећим терапијама, додатних 700 пацијената ће добити најсавременије лекове.

Према проценама неуролога, стандардна досадашња терапијакоја се користи у лечењу мултипле склерозе, није ефикасна код више од трећине болесника.

Проф. др Јелена Друловић, неуролог Клинике за неурологију Клиничког центра Србије истакла је да се од средине јуна и током јула креће са свим терапијама.

Нове терапије успоравају прогресију болести, смањују учесталост погоршања и значајно побољшавају квалитет живота оболелих, што је важно, јер МС током времена има тенденцију акумулације онеспособљености, па се пацијенти годинама боре са различитим проблемима везаним за физичко, ментално и социјално здравље, рекал је Друловић, а наводи се у саопштењу.

Она је навела да је број пацијената који ће се убудуће лечити више него удвостручен, па очекује да укупно око 2.400 људи добија терапију.

Због пандемије Ковида -19 је постојала бојазан како ће примена тих лекова утицати на пацијенте. И то је био разлог одлагања примене терапија. Сада имамо све више нових сазнања, која ће нам помоћи у томе з акоје лекове ћемо се најпре одлучити да кренемо да их дајемо пацијентима, навела је она.

Др ОливераТамаш Стојиљковић,неуролог у Клиници за неурологију КЦС рекла је да постоје нови протоколи лечења по којима жене оболеле од мултипла склерозе више не морају да прекидају терапију уколико затрудне или се породе.

Андреа Ђокић (34) из Београда једна је од пацијенткиња која се нада да ће почети да добија нову терапију, с обзиром да је две година добијала лек из донације.

МС ми је дијагностикована 2015. године и то изузетно агресивна форма болести. Током прве године доживела сам много релапса, практично на сваких два до три месеца. Нисам могла да стојим на ногама, руке су ми отказивале, а током једног релапса ми се цело тело одузело, само сам врат могла да померам, прича она.

Каже да јој је требало доста времена да се поврати и тада јој је докторка предложила да буде на терапији из донације.

Како сам почела да је примењујем, релапса више није било. Осећала сам се као и сви други, здрави, људи. Од октобра више нисам на донацији и сваки дан ишчекујем да ми се нешто деси. Често сам уморна, понекада током дана ми проструји нешто кроз тело, видим мутно или сам малаксала, закључила је она.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести