Омбудсман: Хуманитарне акције за поштовање, али где је држава

БЕОГРАД, 19. маја (Тањуг) - Заштитник грађана Милош Јанковић каже да је самоорганизовање грађана у прикупљању новца за лечење пацијената у иностранству говори да живимо у друштву у коме постоји разумевање и да је вредно дивљења, али се пита где је ту држава.
deca bolnica
Фото: Dnevnik (Radivoj Hadžić)

Лечење наших грађана СМС донацијама и другим прилозима отвара, међутим, питање улоге и функције органа јавне власти у остваривању права из здравственог осигурања и здравствене заштите, каже Јанковић, а наводи се у саопштењу.

Он наводи да грађани који се свакодневно обраћају Заштитнику грађана изражавају бојазан да ли ће, и поред тога што су здравствено осигурани, са уредно овереним картицама здравственог осигурања, моћи да се лече и да ли ће имати новчана средства потребна за лечење.

Заштитник грађана је 15. маја 2017. године затражио од Министарства здравља и РФЗО информације да ли су код свих пацијената за које је прикупљан новац за лечење у иностранству претходно исцрпљене све могућности лечења у земљи, да ли постоји могућност успешног лечења у иностранству, а да РФЗО није у могућности да обезбеди средства за упућивање пацијента.

Затражени су и подаци о евентуалним случајевима самоиницијативног одласка грађана на лечење у иностранство, као и информације да ли су Министарство и Фонд поводом учесталости појава на које Заштитник указује, заузели одређени став или мишљење и учинили га доступним широј јавности.

О евентуалној потреби за доношење мера из своје надлежности Заштитник грађана одлучиће по пријему тражених информација.

 

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести