Особама с инвалидитетом омогућити живот достојан грађанина

Инвалидност није проблем појединца, него друштва – рекао је, између осталог, покрајински заштитник грађана омбудсман др Зоран Павловић у уводном излагању на округлом столу посвећеном особама са инвалидитетом.
Pokrajinski zaštitnik građana dr Zoran Pavlović Foto: vojvodina.gov.rs
Фото: Покрајински заштитник грађана др Зоран Павловић Фото: vojvodina.gov.rs

Скуп у Скупштини Новог Сада одржан је под називом “Од пацијента ка грађанину”, што је наслов, сматра омбудсман, који није случајно одабран.

“У прерспективи људских права ово померање нагласка с пацијента на грађанина говори о крупној промени парадигме, како у приступу, тако и у разумевању особа с инвалидитетом. Нажалост, ова промена парадигме израженија је у нормативној сфери него у стварности. У стварности постоји читав низ проблема чије решавање захтева концентрисане напоре и координиране активности разних друштвених актера - медијских, политичких, финансијских, културних, здравствених, образовних и других”, наглашава омбудсман др Павловић и наводи да је један од задатака округлог стола био да подстакне актере да се проблемима особа с инвалидитетом позабаве на начин који ће ојачати њихову грађанску самосвест. За стицање тог уверења није довољно само отклонити физичке баријере, које особама с инвалидитетом отежавају приступ и кретање у школи, пошти, банци и болници, у владимим и другим зградама које служе јавности, него и препреке које произилазе из предрасудног начина мишљења које утичу на на поштовање, атономију, приватност и достојанство.

Инвалидност никог не осуђује на нижи квалитет живота, на одрицање од принципа самосталности и достојанства, на рестрикције у уживању људских права

Инвалидност никог не осуђује на нижи квалитет живота, на одрицање од принципа самосталности и достојанства, на рестрикције у уживању људских права. Померање нагласка с пацијента на грађанина не значи ништа друго до да је положај особа с инвалидитетом критериј легитимности и демократичности једног поретка, наглашава омбудсман и износи сумњу у то да су сви који у име грађана доносе одлуке свесни те чињенице. Наш задатак је, рекао је омбусман, да их на то подсећамо и да особама с инвалидитетом омогућимо живот достојан грађанина.

На питање какво је стање данас у односу на оно од пре десет година - када је институција омбудсмана спровела истраживање у Војводини о поштовању права особа с инвалидитетом – покушали су да дају одговор, свако из свог ресора, члан Комитета УН за права особа с инвалидитетом и експерт Савета Европе као и организација УНДП, УНИЦЕФ и ИЛО др Дамјан Татић, начелница новосадске Управе за социјалну и дечију заштиту Вера Гркавац, заменица покрајинског секретара за социјалну политику, демографију и равноправност полова др Милка Будаков. Др Татић је говорио о стандардима до којих је Србија требало да дође, опоменувши надлежне и јавност да још увек није усвојена нова стратегија о положају, поступању и заштити права особа с инвалидитетом. Славица Марковић изнела је податке о рехабилитацији деце са сметњама у развоју и особа с инвалидитетом од рођења до укључивања у друштво.

Б. Опрановић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести