Отворена лабораторија за полимере на ФТН-у

Студенти Машинског и Технолошког факултета Универзитета у Новом Саду добили су јединствену лабораторију за полимере, у оквиру Департмана за производно машинство Факултета техничких наука.
д
Фото: Дневник/Бранко Лучић

Ову производну јединицу у малом, опремљену аутоматизованом линијом за ињекционо обликовање пластике, свечано су отворили покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић, декан ФТН-а проф. др Раде Дорословачки, продекан др Драгиша Вилотић, директор партнерске компаније „Неофyтон” Зоран Тадић, и професорка Технолошког факултета др Бранка Пилић.

Према мишљењу покрајинског секретара за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зорана Милошевића, једно од темељних опредељења Покрајинске владе јесте удруживање око пројеката који стварају нове вредности.

- Када директно субвенционишемо неку активност, то је лепа вест, али када неко из привреде, у овом случају еминентна компанија „Неофyтон”, уложи средства у науку, односно у наставу, то је изванредна вест - каже он. - Студенти који ће се образовати у овој лабораторији биће нешто највредније у Србији. представљаће креативну индустрију која ће конкурисати не само на нашем тржишту, него и на европском.

Студенти који ће се образовати у овој лабораторији биће нешто највредније у Србији. Представљаће креативну индустрију која ће конкурисати не само на нашем тржишту, него и на европском

Др Раде Дорословачки истакао је да се на ФТН-у тренутно реализују 62 међународна, 110 националних, 17 покрајинских стручних пројеката и 40 пројеката сарадње с привредом и додао да су досад имали одличну сарадњу с компанијама из ИТ сектора, а сад су је проширили на област машинства, као још једне перспективне производне гране. Факултет је обезбедио простор и компјутере, док је новосадски „Неофyтон” с „Енгелом” из Аустрије и „Пиованом” из Италије опремио лабораторију најсавременијим машинама за прераду пластике и тиме створио услове за квалитетно образовање будућих генерација машинских инжењера.

Да без интеграције нема успеха, потврдила је и проф. Бранка Пилић, која предаје и на Машинском и на Технолошком факултету.

- Ова сарадња је пионирски подухват који и привреда може да препозна - објашњава Пилићева. - Лабораторија за полимере пружа шансу малим и средњим предузећима, која по природи ствари немају услова за сопствене развојне центре, да нам се обрате како бисмо им увели неке иновације. Такви пројекти радили би се у оквиру докторских студија.

Директор „Неофyтон”-а Зоран Тадић објаснио је да је идеја о лабораторији настала пре две и по године, када је размишљао о томе како би његова компанија могла барем малим сегментом да врати држави оно што је уложила у њих.

- Упозоравали су ме да академско време много спорије тече него бизнис време и да програм неће бити скоро реализован - каже Тадић. - Две године, колико нам је требало, сматрам веома разумним роком да се склопе договори са страним партнерима, да се изгради лабораторија и све на прави начин интегрише. Пошто је један од основних елемента који пропагирамо развој нових технологија, ова опрема ће бити на факултету наредне три године, након чега ће бити замењена новом и још модернијом.

Лабораторија за полимере имаће и улогу центра у којем ће се одржавали семинари и тренинзи за стручњаке у привреди.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести