Пацијенти на Сајму: Услови добри, задовољни смо негом

БЕОГРАД: Привремена болница у Хали 1 Београдског сајма у којој се лече пацијенти са лакшим симптомима обољења од вируса Ковид-19, према речима пацијената функционише добро, а за њих је обезбеђена 24- часовна медицинска нега, смештај и храна, као и свакодневно чување објекта захваљући Војсци Србије. 
mod_sajam_pok
Фото: Танјуг (видео)

Главни медицински координатор привремене болнице на Београдском сајму потпуковник др Вељко Милић, са Клинике за ургентну интерну медицину ВМА истакао је да се ради у три смене по осам сати и да се у свакој смени налази по четири лекара и по 10 до 12 медицинских техничара, саопштило је Министарство одбране. 

Како је рекао, такво бројно стање ће се мењати у складу са динамиком којом се Хала буде пунила пацијентима и додаје да је најбитнији пријем пацијента, као и да је већина оних који болују од хроничних болести дужна да понесе своју редовну терапију од куће.

Милић каже да се свакодневно врше визите, око 9.00 и 16.00 часова, где се обилазе све собе и проверава здравствено стање пацијената, а свако погоршање здравственог стања се констатује и јавља координатору.

Према његовим речима, сваки пацијент добија кућни ред, којег треба да се придржава и додаје да је најмлађи пацијент имао осам година, а најстарији 72 године. 

Говорећи о процедури, Милић истиче да пацијент који је позитиван на вирус корона, мора до привремене болнице на Сајму да буде довезен санитетским возилом, на препоруку доктора која је написана на специјалистичком налазу, односно отпусној листи, коју су касније лекари дужни да спроведу. 

Он напомиње да пацијенте највише интересује када ће бити тестирање и додаје да се тестирање за сада спроводи у седмодневним интервалима, које је прописао Кризни штаб.

Милић истиче да компликованијих случајева до сада није било, као ни захтева да се неки пацијент из Хале пребаци у неку установу вишег нивоа здравственог збрињавања.

Волонтер из Београда Драган Симић је специјализант који је желео да помогне у борби против вируса корона и како је рекао, прва четири сата смене пацијентима помаже у Хали, од дељења терапије, мерења температуре и притиска до пријема нових пацијената и отпуштања оних код којих су се стекли услови за то.

После тога, каже Симић, још четири сата помаже докторима у координирању и осталим обавезама, додајући да је страх присутан, али и да га мотивише да се висе труди и пази на себе.

У привременој болници на Сајму је већ три дана и Александар Цветковић из Јагодине, који каже да се највероватније инфицирао у банци, али и да се сада осећа добро, напомињући да је време добро организовано и да има доста ствари за занимацију.

Цветковић који је излечен у КБЦ Земун додаје да је потпуно здрав и да не осећа никаве симптоме, али да чека додатна тестирања, како би резултат био два пута негативан. 

Међу пацијентима је и Метју Лидвек из Чикага, који је у Србију дошао ради посете породици.

Он је пре две недеље осетио симптоме који одговарају Ковид -19, па је лечен на Инфективној клиници у Београду где је провео седам дана.

Лидвек истиче да је веома задовољан негом током лечења у Београду и да је медицинско особље веома добро бринуло о њему и додаје да је на Сајму храна добра, медицинска нега адекватна и да има услова за одмор и забаву. 

Један од пацијената на Сајму, Таир Зековић, рекао је да се после два дана боравка већ полако навикава на тренутну ситуацију, истичући да на Сајму владају нормални односи, да је храна укусна, да купатила раде и да има топле воде.

Зековић наглашава да се пацијентима излази у сусрет, да се два пута дневно дезинфикују собе и да је све у реду, али и да му недостаје породица. 

EUR/RSD 117.1400
Најновије вести