Победила тумор јајника и затруднела

После скоро девет година борбе да оствари трудноћу, лечења и сазнањја да има тумор јајника те да се можда никада неће постати мајка, Наталија Мареш (27) ће у октобру родити девојчицу.
d
Фото: Генесис

Трудноћу је остварила кроз процес вантелесне оплодње из замрзнутог ембриона коју је финансирао Репубички фонд за здравствено осигурање (РФЗО). Овој младој жени је др Александар Радуловић из Специјалне гинеколошке болнице „Генесис“ успешно одстранио тумор и цисте на јајницима, али јој је и сачувао репродуктивну резерву, те ће моћи да оствари још трудноћа.

Наталија Мареш је болест открила, када је кренула да се лечи од стерилитета и каже да је она пример да је све могуће чак и када се чини да излаза нема. Паровима који се боре за потомство, женама оболелим или леченим од рака, храбра Наталија Мареш са супругом Владимиром каже да нема предаје.

- Помислите да је крај, али онда кажете себи да нема предаје. Упркос најлошијим прогнозама, и услед тешке болести могуће је излечити се и остварити се у најлепшој животној улози – постати родитељ - поручује храбра Наталија Мареш са супругом Владимиром паровима који се боре за потомство или улазе у процес вантелесне оплодње, као и младим женама оболелим или леченим од рака.

- Прихватите и борите се. У брак смо ступили 2013. године и одлучили смо да оснујемо породицу. Три године смо ишли од доктора до доктора безуспешно, а онда смо по препоруци пријатеља контактирали др Александра Радуловића у болници „Генесис“, који је њима помагао да постану родитељи. Прво је супруг обавио све неопходне анализе које су показале да је код њега све у реду. Мени је лекар преписао терапију лековима, неколико месеци је пратио циклусе и овулацију. После бројних покушаја, природним путем и инсеминацијом, нажалост до трудноће није дошло – испричала је Наталија.

Фото: Генесис

Успели смо да сачувамо јајнике заједно са репродуктивном резервом, те ће пацијенткиња моћи да оствари још трудноћа у будућности (прим. др Александар Радуловић)

Потом су кренула бројна испитивања, најпре дијагностика проходности јајовода, када сазнаје да има цисте, као и тумор на десном јајнику који је требало што пре да се отклони. Тада је осећала страх и неверицу, јер је сазнала да са свега 27 година можда никада неће моћи да има потомство.

- Рекла сам себи да нема предаје и да морам да се борим. И то женама треба да буде мотив, да не смеју да се предају нити да потону, јер ће их проблем савладати. Др Радуловић је успешно уклонио тумор, који је срећом био доброћудан, и спасао јајник - прича храбра Наталија и додаје да је након тога кренула у процес вантелесне оплодње.

У септембру прошле године супруг и она су прикупили сву документацију и преко РФЗО кренули у процес ВТО у болници „Генесис“.


Замрзавање јајних ћелија на терет Фонда

Наталија Мареш поручује свим женама како је важно да се редовно иде код гинеколога, те да није срамота потражити помоћ ако беба не долази. Сматра да би требало младим девојкама до 30 година, у оквиру редовних гинеколошких прегледа у домовима здравља, поред Папа теста омогућити и проверу стања јајника, те онима код којих се открије проблем омогућити и замрзавање јајних ћелија на терет редовног здравственог осигурања. Са овим предлогом су сагласни и у болници „Генесис“, те кажу да су већ Иницијативу упутили ка Министарству здравља да се ова мера уврсти међу оне које се најављују за септембар. Најновија истраживања показују да су зачепљени јајоводи, цисте, тумори и све „сиромашнији“ јајници проблем који се јавља код 40 одсто жена, и то код све млађих жена, те да је то један од главних разлога за улазак парова у процес ВТО.


- Први поступак није био успешан, а онда у јануару ове године био нови покушај и сада сам у седмом месецу трудноће – казала је Наталија Мареш.

Др Александар Радуловић који је од почетка водио пацијенткињу кроз све дијагностичке процедуре и који је урадио лапараскопску операцију тумора на јајнику каже да је Наталија Мареш имала цистичну туморозну формацију на једном јајнику, а на другом јајнику цисте.

- Успели смо да сачувамо јајнике заједно са репродуктивном резервом, те ће пацијенткиња моћи да оствари још трудноћа у будућности. Затим је уследила прва ВТО. Од 17 јајних ћелија које смо успели да добијемо, њих 14 се оплодило. Враћена су три ембриона, али овај процес није успео. У јануару ове године у природном циклусу сам урадио трансфер замрзнутог ембриона и Наталија је остала у другом стању. Сада пратимо трудноћу и радујемо се доласку бебе – испричао је специјалиста гинекологије и акушерства, супспецијалиста стерилитета и фертилитета прим. др Александар Радуловић. 

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести