Почела кампања "Не пали стрњику, не играј се ватром"

БЕОГРАД: Поводом почетка кампање "Не пали стрњику", министар заштите животне средине Горан Триван позвао је грађане да не пале стрне усеве на отвореном простору. 
Pozar vatra Petrovaradinski rit/ Vanja Fifa
Фото: Dnevnik/ Vanja Fifa

Кампању реализују Министарство заштите животне средине, Програм Уједињених нација за развој - УНДП и Ловачки савез Србије, а у сарадњи са Специјалним резерватом природе "Стари Бегеј - Царска бара". 

"Не палите стрњику, не играјте се ватром", апеловао је министар указујући да деценијска пракса у Србији да се биљни остаци на усевима уништавају пожаром често има погубне последице по биодиверзитет, имовину и животе људи.

Кампања треба да у јавности подигне свест о томе да је спаљивање стрњике вишеструко штетно и да заједно са другим надлежним органима и институцијама допринесе искорењивању ове праксе. 

Србија је један од четрдесет центара биодиверзитета у свету и изванредни богатство и лепота који је одликују морају се сачувати, поручио је министар. 

Поменуо је прошлогодишњи пожар у Специјалном резервату природе "Стари Бегеј - Царска бара" када је преко 800 хектара површине национално и међународно значајног заштићеног подручја горело у ваатреној стихији која је изазвана паљењем стрњике. 

"Таква катастрофа не сме више да се понови", поручио је. 

Председник Ловачког савеза Србије Братислав Ћирковић рекао је да ће ово најбројније удружење у Србији дати пуни допринос како би се престало са праксом паљења стрњике која често доводи до уништавања станишта ловне диљачи и саму дивљач. 

Директор Рибарског газдинства "Ечка", које управља резерватом "Стари Бегеј - Царска бара", Дејан Зејак предочио је новинарима опасности и последице прошлогодишњег пожара у Резервату и истакао да ће ова кампања имати велику улогу у јачању свести јавности о превенцији као фактору заштите и бриге о заштићеним подручјима као најдрагоценијим деловима Србије.

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести