Почео први конкурсни рок на Новосадском универзитету: Пријаве до среде

Гужве на свих 14 новосадских факултета означиле су почетак првог конкурсног рока за бруцоше, који траје до среде.
prijavljivanje
Фото: Дневник (Р. Хаџић)

Ову обавезу пребринули су будући студенти Академије уметности и Медицинског факултета, који су документе и листу жеља предали до 20, односно 21. јуна.

Ове године на основним и интегрисаним студијама има места за 9.239 бруцоша, а само Факултет техничких наука примиће на буџет 1.433 будућа академца и 1.101 који ће сам плаћати школовање. Како тврде у овој високообразовној институцији, од свих занимања за која се школује у Србији, техника је и даље најтраженија, те не чуди што је много заинтересованих управо за 26 студијских програма које нуде.

Чисте енергетске технологије као перспективну привредну грану види и Теодора Рашковић из Сивца, која је општи смер гимназије похађала у Врбасу.

Фото: Теодора Рашковић, фото: Дневник (Р. Хаџић)

– Од другарице која је на менаџменту чула сам много доброг о овом факултету, а одлучила сам се за један од новијих смерова на ФТН-у – рекла је Теодора. – Питање енергетике је веома актуелно, посебно у контексту уласка у Европску унију.

Свршена гимназијалка Тамара Антић је као прву жељу уписала рачунарство и аутоматику, видећи их као леп спој програмирања и електронике.

Фото: Тамара Антић, фото. Дневник (Р. Хаџић)

– Не знам како је у Новом Саду, али у Бањалуци, из које долазим, на смеру који је најсличнији овом предњаче девојке – казала је Тамара, потврдивши да се границе између мушких и женских интересовања неумитно бришу. – Осим због тога што нуди велик избор будућих занимања, ФТН сам изабрала јер је далеко организованији од факултета из мог родног града, где је велики терет на гостујућим професорима, који ретко долазе.

У улози помагача тек стасалим и помало збуњеним матурантима нашао се студент производног машинства Марко Симендић, који се ове године први пут пријавио за волонтирање какво практикује ФТН приликом уписа.

Фото: Марко Симендић, фото. Дневник (Р. Хаџић)

– Углавном ме питају како се попуњавају формулари, које су разлике међу смеровима и могу ли да им позајмим хемијску оловку – рекао је уз осмех Марко, додавши да саосећа с њима јер се пре само годину дана налазио у њиховим ципелама. – Судећи према овом дану, најпопуларнији смер је софтверско инжењерство.

Од осам департмана које нуди Пољопривредни факултет, Марија Аћимовић из Шајкаша изабрала је фитомедицину и заштиту животне средине.

Фото: Марија Аћимовић, фото: Дневник (Р. Хаџић)

– Завршила сам Саобраћајну школу, будући да у тим годинама нисам знала шта желим – додала је она. – Овај избор је много логичнији јер се моја породица бави пољопривредом, која напредује из године у годину, па се надам послу. За биологију коју полажем припремила сам се добро. Нисам тремарош, али није искључено да ће ме тог дана уздрмати нервоза.

С обзиром на то да носи довољан број бодова из кикиндске гимназије, те да је добро прочешљао збирку задатака, и Младен Томић дочекаће смирено пријемни испит.

Фото: Младен Томић, фото: Дневник (Р. Хаџић)

– Прва жеља ми је фитомедицина, а друга агроекономија – објаснио је. – Не само што се моји претежно баве пољопривредом, него је и моја мајка завршила ова факултет, па сам по њеној препоруци, али и водећи се својим интересовањима одмалена, изабрао да студирам управо ово.

Пољопривредни факултет за основне академске студије има 515 места на буџету и 165 места на самофинансирању, док ће на интегрисане студије моћи да се упише 509 бруцоша о трошку државе и десет самофинансирајућих.

С. Милачић

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести