ПОКРАЈИНСКИ ОМБУДСМАН Права треба да штити цело друштво

Области друштвеног живота који се највише тичу деце и у којима би она требало да буду најзаштићенија, права детета се недовољно поштују, каже за „Дневник” заменик Покрајинског заштитника грађана - омбудсмана за права детета Милан Дакић.
Deca Foto: Dnevnik.rs/F. Bakić
Фото: Деца Фото: Дневник.рс/Ф. Бакић Deca Foto: Dnevnik.rs/F. Bakić

Како додаје, мада су узроци повреда разнолики и бројни, стиче се утисак да је њихов заједнички именитељ недовољно познавање и разумевање самог концепта права детета, као и релевантних прописа који уређују инструменте и механизме за њихово остваривање и заштиту.

Стога та институција на годишњем нивоу формира око стотину предмета на основу представки грађана, али и оних које покреће по сопственој иницијативи уколико дође до сазнања о евентуалној повреди права детета, најчешће из медија.- Поред поступања у појединачним случајевима, нарочито учинковити показали су се посебни извештаји које омбудсман сачињава на основу спроведених

истраживања која откривају одређене системске повреде права детета - објашњава Дакић. - Тако је, крајем прошле године, омбудсман утврдио да неколико општих болница са територије АП Војводине не дозвољава очевима да буду уз своју децу која се налазе на стационарном лечењу, а да мајкама пратњу чак и наплаћују у износу до хиљаду динара дневно, иако се ова здравствена услуга, у складу са законом, изричито обезбеђује на терет средстава обавезног здравственог осигурања.


Крше се у целом свету

Повреда права детета је општа појава, јер се дешава на целој планети и није нужно детерминисан развијеношћу или богатством неке државе или регије. На пример, и најразвијеније земље запада имају проблем са радном експлоатацијом деце, док је проблем дечје порнографије и сексуалне злоупотребе деце преко интернета већ дуго карактеристичан за земље попут Немачке или Јапана.

- Сличан је случај и када говоримо о оваквим разликама у урбаним и руралним срединама - додаје заменик омбудсмана за права детета Милан Дакић. - С једне стране, иако ове друге карактерише слабија информисаност о правима детета коју сам већ навео као један од основних узрока повреда, те релативна затвореност њихових заједница, с друге стране управо већа повезаност друштва у мањим срединама и њихова природна упућеност једних на друге, представља пријемчивију средину за развој поштовања права детета.


Како би се права детета заштитила, Конвенција Уједињених нација о правима детета, која је донета пре 30 година, треба да укључи све секторе друштва и, наравно, саму децу. Недостатак свеобухватне статистике код нас једна је од основних препрека целисходног рада на правима детета, а као пример наш саговорник наводи непостојање буyета за децу, како на локалном, тако и на покрајинском и републичком нивоу, по угледу на родно буџетирање.

- Истовремено, овакво стање у супротности је и са идејом холистичког приступа детету,

интерсекторског рада и мултидисциплинарног метода, као доказано најефикаснијим моделом остваривања, заштите и унапређења права детета - додаје заменик омбудсмана за права детета. - Нажалост, лакше би ми било да вам одговорим ко не крши права детета данас, а и ту бих морао два пута да размислим.


Научно-стручни скуп у Ректорату УНС-а

Од 20. октобра, поводом навршавања 30 година од усвајања Конвенције о правима детета, Покрајински заштитник грађана организује Фестивал права детета, који ће трајати 30 дана. Сутра и у среду одржаће се и међународни научно-стручни скуп о правима детета, у оквиру ког ће се, у згради Ректората у Новом Саду, одржати и два округла стола на којима ће бити речи о улози независних институција и установа социјалне заштите, као и о улози правосудних органа у заштити права детета.

- Универзалност, недељивост и међусобна зависност људских права уопште, а тако и права детета, концепт је који нас је определио да ниједан од многих догађаја који ће се одиграти током Фестивала не истакнемо као кључан или важнији од другог - истиче Дакић. - Наш циљ је да кроз ове активности прикажемо на који начин се права детета остварују и штите у конкретним животним ситуацијама и разним сегментима друштвеног живота, укажемо да је њихово даље унапређење од крунског значаја за дете, породицу и друштво у целини, те подстакнемо повезивање и оснаживање мреже свих актера укључених у рад са децом.


 Често оваква кршења настају из незнања које сам већ поменуо, али и када они који су најодговорнији за добробит детета, углавном имајући најбољу намеру, предузимају радње које за последицу имају повреду права коју је после веома тешко исправити.

Објава на фејсбуку, фотографија, твит, прилог у емисији таблоидног типа који открива и највеће интиме детета, никада се неће моћи избрисати, истиче Дакић. С друге стране, неодговорни медији такве „приче“

оберучке прихватају не размишљајући о последицама по дете, али и поступајући у супротности са постојећим кодексима и другим позитивним прописима, чиме је њихова одговорност и већа, јер су као значајан фактор у формирању јавног мњења дужни да поступају са посебном пажњом када су у питању теме које могу бити осетљиве за децу.

- Веома важан сегмент јесте и партиципација саме деце, која може бити остварена преко ученичких парламената. Нужно је да део овакве „мреже“ чине представници свих кључних институција кроз које функционише живот у локалној самоуправи: школе, дома здравља, центра за социјални рад, полиције, органа правосуђа и других - каже наш саговорник, додајући да и дете учећи да има права, истовремено учи да та права имају своја ограничења као и да иста права припадају и другима. - На овај начин деца развијају осећај одговорности и поштовања права других појединаца и група.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести