Повереница: Дискриминација на тржишту рада

БЕОГРАД: Дискриминација на тржишту рада и даље је веома присутна, а скоро сваке године највећи број притужби грађани подносе управо због доживљене дискриминације при запошљавању или на раду, упозорила је данас повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
brankica jankovic, tanjug
Фото: Tanjug/D.Goll, arhiva

Она је, поводом Светског дана социјалне правде, на скупу "Друга шанса за жене које имају 45+ година у Србији" одржаном у Чачку нагласила како подаци из бројних извештаја и истраживања указују да су жене у неповољнијем положају у односу на мушкарце у свим областима друштвеног живота.

О томе, како је навела, сведоче и подаци из Посебног извештаја и истраживања о дискриминацији на тржишту рада који је канцеларија Повереника за заштиту равноправности недавно предала Скупштини Србије.

Према тим подацима, жене се на тржишту рада већ после 45-те године сматрају старијима и теже се запошљавају, а запосленост мушкараца већа је за 13,6 одсто у односу на жене, наведено је у саопштењу.

Платни јаз креће се од девет до 16 одсто, а женама су много теже доступна руководећа места.

Говорећи о достизању вишег нивоа социјалне правде, Јанковић је указала да је то "нераскидиво везано за побољшање економског статуса становништва и да је неопходно да наставимо са даљим економским развојем".

Према подацима Републичког завода за статистику из 2019. У Србији је у ризику од сиромаштва било 24,3 одсто становништва, док су међу најугроженијима припадници осетљивих друштвених група.

Кључни императив нашег друштва и свих одговорних актера треба да буде да се тај проценат свакодневно смањује, рекла је Јанковић, наглашавајући да је унапређење система образовања, које треба да буде доступно свима, једна од најважнијих ствари у том процесу.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести