Предлог квота на УНС-у: Мање и буџетских и самофинансирајућих места

НОВИ САД: На Универзиту у Новом Саду увелико теку припеме за наредну школску годину. У складу с предлозима факултета, сачињен је предлог уписних квота и упућен у покрајинску администрацију, а уколико ту добије зелено светло, у школској 2018/19. на УНС би, на свим нивоима студија, могло да се упише укупно 16.006 студената, што је 304 мање него прошле године.
fakultet
Фото: Dnevnik (Filip Bakić)

На УНС-у планирају да распишу конкурс за попуну 8.254 буџетска места, што је за 164 места мање од лањског плана и 7.752 самофинансирајућа места, што је за 140 места мање него што је планирано за ову школску годину.

На основним струковним студијама, које постоје само на Факулету техничких наука, Природно математичком, Медицинском и Факултету за спорт и физичко васпитање, у односу на прошлу годину ништа се није мењало, и предлог је да се и ове године конкурс распише за попуну 95 буџетских и 213 самофинансирајућих места.

Сви факултети УНС-а, осим Медицинског, имају основне академске студије, на којима би и наредне школске године требало да буде највише места, али ипак мање него лане. Планирано је да на буџету буде 4.864 места, што је за 129 места мање него лане, те још 3.476 самофинансирајућих , што је за 235 места мање од лањског плана. Гледано по факултетима, Филозофски планира 27 буџетских места више, али зато осам самофинансирајућих мање, Правни чак 100 самофинансирајућих места мање, ФТН 12 буџетских мање, а ПМФ, уз 84 буџетска мање и самофинансирајућа места смањује за 11.

На Академији уметности биће 26 самофинансирајућих места више, на Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Зрењанину биће мање 60 буџетских места, док ће Педагошки факултет у Сомбору у односу на прошлогодишњи план за 31 смањити број самофинансирајућих места.

На интегрисаним студијама, које имају само Пољопривредни, Медицински и ПМФ, биће места за 462 буџетска и 235 самофинансирајућих студената.

Промена ће бити само на ПМФ, где ће, у односу на прошлу годину, конкурс бити расписан за 97 буџетских места више и за 22 самофинансирајућа мање.

Индексе мастер академских студија ове године могло би да добије 2.594 буџетска академца, што је 135 мање од лањског плана, и 2.909 самофинансирајућа, што је 138 више него што је планирано лане. Збирно гледано, на овом нивоу студија биће три места више него лане. На Филозофском факултету планирано је 93 буџетска места мање, али и 81 самофинансирајуће више, на Медицинском шест самофинансирајућих места више, на ПМФ-у 42 буџетска мање и два самофинансирајућа више, а на Академији уметности девет самофинансирајућих места мање.

Технички факултет „Михајло Пупин“ у Зрењанину планира исти број студената као и лане, али три буџетска више, науштрб истог броја самофинансирајућих места. На Факултету за спорт и физичко васпитање биће 25 самофинансирајућих места више, а на Педагошком у Сомобру 20 самофинансирајућих места ће бити мање.

На интердисциплинарним студијама на нивоу Универзитета планирано је три буџетска места мање, али и 24 самофинансирајућа више.

Специјалистичке струковне студије на УНС-у има само ФТН, а на њима ће, као и лане, бити само 160 самофинансирајућих места.

На специјалистичким академским студијама, које имају ФТН, Технолошки, Медицински факултет и Академија уметности, такође су сва места самофинансирајућа и биће их 227, што је за шест више него лане и сва су на Академији уметности.

На докторским студијама на факултетима УНС-а биће у 2018/19. школској години места за 236 буџетских и 532 самофинансирајућа студента, што је три буџетска места више и 27 самофинансирајућих мање него лане.

У односу на прошлу годину промене су предложили само Филозофски факултет, и то два буџетска и 19 самофинансирајућих мање, на Академији уметности планирају да упишу на овом нивоу исти број студената, али ће науштрб девет самофинансирајућих уписати исти број буџетских више, Технички факултет „Михајло Пупин“ тражи пет буџетских студената мање, а на интердисциплинарним докторским студијама на УНС-у биће више за по једно место и на буџету и на самофинансирању.


Јефтиније студије винарства

Са 80.000 на 90.000 динара и за домаће студенте и за странце, требало би да поскупе и интердисциплинарне мастер академске студије статистике на нивоу Универзитета, док би студије виноградарства и винарства на такође интердисциплинарне, мастер и на нивоу Универзитета, за домаће студенте, требало да појефтине са 208.000 на 150.000 динара.

Појефтињење, али само стране студенте, чека на ПМФ-у, и то на мастер академским студијама двопредметне наставе природних наука-математике и информатике.


Школарине за самофинансирајуће студенте на највећем броју, од чак 380 студијских програма, остаће исте и кретаће се од 50.000 до 125.000 динара. Ипак, неки факултети тражили су повећање, а неки чак и смањење школарина.

Тако би на Медицинском факултету требало да поскупи година на интегрисаним студијама стоматологије на енглеском језику, и то и за домаће и за стране студенте са 5.500 на 6.000 евра, док би докторске студије претклиничког, клиничког истраживања и јавног здравства за домаће студенте са 110.000 требало да поскупе на 200.000 динара, а за странце са 2.500 на 3.500 евра.

Са 90.000 на 120.000 динара требало би да поскупе на ФТН-у основне струковне студије софтверског инжењерства и информационих технологија, те основне академске студије рачунарства и аутоматике, примењеног софтверског инжењерства, софтверског инжењерства и ИТ-Нови Сад, информационог инжењеринга и инжењерства информационих система, а са 100.000 на 120.000 динара требало би да поскупе и мастер академске студије на овим смеровима. Специјалистичке струковне студије енергетике, електронике и телекомуникација, инжењерског менаџмента, као и специјалистичке академске студије енергетске ефикасности у зградарству требало би да са 125.000 поскупе на 150.000 динара.

На Техничком факултету „Михајло Пупин“ у Зрењанину са 80.000 на 85.000 динара требало би да поскупи самофинансирајућа година на основним академским студијама ИТ, информатике и технике у образовању, менаyмента ИТ, инжењерског менаџмента, ИТ-софтверског инжењерства, машинског инжењерства, одевног инжењерства, инжењерства заштите животне средине и индустријског инжењерства у експлоатацији нафте и гаса.

Исто повећање очекује и самофинансирајуће студенте на мастер академским студијама ИТ, машинског инжењерства, инжењерског менаџмента, одевног инжењерства, информатике и технике у образовању, и информатике и технике у Е-управи и пословним системима.

Д. Девечерски

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести