Представљен Национални водич за меланом

БЕОГРАД: Министарство здравља представило је данас Национални водич за меланом, а министар здравља Златибор Лончар истакао је значај тог приручника у превенцији, дијагностици и лечењу те болести коже од које, како је рекао, све више расте оболелих у Србији и свету.
loncar, tanjug
Фото: Zlatibor Lončar, foto: Tanjug

Министар је указао да је меланом 2015. године у Србији био једанаести најчешћи малигни тумор у оболевању и умирању код особа оба пола."У десетогодишњем периоду посматрања, закључно са 2015. годином, регистрован је пораст стопа инциденције од меланома, као и линеарни пораст стопа умирања", рекао је Лоннцар на скупу у Војно-медицинској академији на којем је представљен Водич.

Према његовим речима, у развијеним земљама 80 одсто меланома се открије у раној фази болести, због добро организованих кампања за превенцију и рано откривање.Л, док подаци у Србији указују на касну дијагнозу и потребу за ефикаснијим мерама примарне и секундарне превенције. Лончар је рекао да је Министарство здравља препознало значај примене водича при дијагнози и лечењу пацијената базираних на најадекватнијим примерима из теорије и праксе.

"Водичи су значајан путоказ у лечењу и нези пацијената, корисни за даљи развој и изједначавање стандарда, као и за едукацију здравствених радника", истакао је министар.

Напоменуо је да водичи имају утицаја и на побољшање комуникације између здравствених радника и пацијента, да омогућавају стручној јавности проучавање и примену, а широј јавности подизање нивоа информисаности за одређене области у здравству."Развој и примена водича за крајњи циљ имају повећање броја рано откривених меланома и њихово одговарајуће лечење што ће условити смањење морбидитета и морталитета,утицај болести на појединца и породицу, али и смањење трошкова лечења", 

Додао је да је Национални водич за меланом „Меланом, превенција, дијагностика и лечење“ припремљен је према препорукама стручњака, чланова Интерсекцијског одбора за меланом Српског лекарског друштва по угледу на водиче земаља Европске уније, САД и Аустралије.Председник Интерсекцијског одбора за меланом Маријан Новаковић је рекао да је

циљ да се смањи број тзв.дебелих меланома и додао да подаци показују да је проценат таквих меланома све већи.Захвалио је Министарству што је препознало значај израде таквог приручника и што је на предлог Интерсекцијског одбора 2014. формирало Радну групу за његову израду у циљу мултидисциплинарног приступа лечењу меланома.

Водич потписује 46 аутора, односно стручњака различитих специјалности из здравствених установа као што су Клинички центар Србије, Клинички центар Војводине, Институт за јавно здравље "Батут"... 

Новаковић је рекао да је у протеклих пет година, захваљујући подршци Министарства здравља, набавком апарата унапређена дијагностика и лечење меланома и да је одржан велики број едукација опште и медицинске популације, као и да је у циљу превенције меланома организован низ бесплатних прегледа. 

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести