Произведен први српски респиратор

БЕОГРАД: Институт "Михајло Пупин" и компанија "SmartResearch" произвели су први српски респиратор, медицински апарат који помаже пацијентима када плућа не могу да обављају своју функцију.
r
Фото: Tanjug

Реч је о пет прототипова, који треба да се сертификују па тек онда да крене производња.

Током епидемије вируса корона респиратор је најтраженији медицински апарат на светском тржишту.

Први српски респиратор направљен је у рекордном року, за месец дана, а пројекат је подржао Фонд за иновациону делатност са 5,54 милиона динара преко јавног позива.

Презентацији српског уређаја за механичку вентилацију у Институту "Михајло Пупин" присуствовао је министар за иновације и технолошки развој Ненад Поповић, који је рекао да је ово победа српске памети и српског инжењерства.

Он је нагласио да су српски инжењери успели да направе оно што је до сада било могуће једино купити у иностранству.

Успели су да направе два модела уз мало средстава које су добили као подршку од Владе Србије. Они су доказали да Србија заслужно носи назив иновационог лидера у средњој и јужној Европи, рекао је Поповић.

Произведени респиратори намењени су, пре свега, српском здравственом систему, али би производња могла да има и извозни потенцијал у регион, јер у овом делу Европе нико нема развијену ту технологију.

Будућност Србије је у иновацијама и новим технологијама. Наши инжењери су међу најбољима у свету, рекао је Поповић.

Директорка Института Михајло Пупин Сања Вранеш каже да је поносна на инжењере Института који су у кратком року успели да направе респиратор.

Каже да је тај Институт увек радио у критичним моментима пројекте од националног значаја за војску, полицију, а први пут раде у медицинском домену.

Убудуће уколико буде епидемија бићемо покривени домаћом памећу не само тестовима и маскама, већ и респираторима, нагласила је она.

Идеја о производњи респиратора је дошла од инжењера електротехнике Огњена Ристића, који је на почетку епидемије видео да је на светском тржишту немогуће било набавити респираторе.

Ми смо хумано друштво и свако мора да има прилику да се бори. Респиратор је крајња мера помоћи када плућа више не могу да обављају функцију, рекао је он.

Каже да српски респиратор урађен по свим светским, модерним принципима и да подржава режиме инвазивне и неинвазивне вентилације.

За српски респиратор предстоји сертификација у Агенције за лекове и медицинска средства (АЛИМС) да би могао да се користи у болницама.

Инжењер Института "Михајло Пупин" Владимир Нешић каже да су апарати и за то спремни.

Направили смо уређај који може да стане раме уз раме водећим светским брендовима. Отварамо врата новој привредној грани, то је произвоидња медицинске опреме, навео је он.

Суоснивач фирме СмартРесеарћ Марко Панић каже да са Институтом Михајло Пупин сарађују већ две године, а да се његова компанија иначе бави производњом и развојем биохемијских уређаја за лабораторије.

То предузеће је и аплицирало код Фонда за иновационе делатности за развој српског респиратора и добили су 5,54 милиона динара за развој пет протипова уређаја за аутоматску механичку вентилацијупозитивним притиском.

Фонд за иновационе делатности одбрио је 53 милиона динара за финансирање 12 иновационих пројеката предузећа чији је циљ сузбијање ефеката пандемије изазване вирусом котрона.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести