Први час посвећен ковиду, без екскурзија у првом полугодишту

БЕОГРАД: Данас почиње настава у школама, а први час биће посвећен ковид инфекцији, али ће се о вирусу корона говорити и на часовима разредне наставе, грађанском васпитању, биологији, физичком и здравственом васпитању, изјавио је министар просвете Младен Шарчевић.
Početak rada škola posle zatvaranja zbog uvedenog vanrednog stanja zbog pandemije koronavirusa Foto: Tanjug/ D Kujundžić
Фото: Почетак рада школа после затварања због уведеног ванредног стања због пандемије коронавируса Фото: Танјуг/ Д Кујунџић

Он је навео да се у школама морају поштовати све мере, морају стално бити појачана, а ђаке треба стално опомињати да носе маске, држе физичку дистанцу...

Школе су добиле препоруку да се не организују ђачка путовања у првом полугодишту.

На сваких 15 дана радићемо пресек стања у школама. На основу тога даваћемо препоруке како ће се радити од 15. септембра, како од 1. октобра. Не смемо да идемо пребрзо, рекао је Шарчевић новинарима јуче након обиласка Основне школе "Душко Радовић" на Новом Београду.

Проблем у школама са великим бројем ученика представља организовање продуженог боравка те ће, према речима министра, морати да се изнађу боља решења.

Што се тиче одржавања хигијене у школама, Шарчевић је навео да има довољно средстава за дезинфекцију, да ће школе детаљно да се чисте ујутро и увече, а да ће између смена бити обавезно проветравање, дезинфекција клупа, као да ће бити појачана хигијена фискултурних сала.

Док је лепо време савет учитељима и наставницима је, кад год то могу, часове реализују у природи и школском дворишту.

Уколико се појави у школи дете који има симптоме ковид 19 инфекције, министар каже да свака школа мора да има простор за изолацију.

Став лекара је да је маска, ако је сви носе, добро штити. Није предвиђена тврда изолација. Мислим да су довољни елиса тестови, навео је министар.

У ђачке клупе село око 66.000 првака

У основним и сређим школама у Србији почела је нова школска година, а први пут у ђачке клупе село је око 66.000 првака.
Министар просвете Младен Шарчевић, који је јутрос посетио новоизграђену основу школу у Лештанима "Никола Тесла", честитао је ђацима полазак у школу, нарочито првацима и предшколцима, јер је то за њих, како је рекао, велики корак.

Свима желим успех срећан поцетак нетипичне, али надам се успешне, школске године, рекао је министар.

Навео је да од јутрос није добио ниједан извештај да у некој школи у Србији нешто не функционише.

За изградњу школе у Лештанима у коју је јутрос кренуло око 500 ученика уложено је 550 милиона динара, а за опремање град је издвојио 34 милиона динара.

Радове је финансирала Канцеларија за јавна улагања Републике Србије.

Градоначелник Београда Зоран Радојичић пожелео је ђацима успешну школску годину и навео да је у Беогаду у први разред кренуло 16.500 ђака.

Навео је да се у Београду ради осам школа и да је то инвестиција од 155 милион динара.

Образовање је важно, то је једна од најважнијих ствари за све, то је улагање у будућност, рекао је градоначелник.

Директор Инфективне клинике Горан Стевановић каже да су Кризни штаб и ресорном министарство урадили све припреме да се ризици у школама сведу на најмању могућу меру.

Не постоји ништа што је апсолутно безбедно и сигурно, али са поштовањем превентивних мера и правила која су детаљно разрађена, мислим да су ризици у школама сведену на најмању могућу меру, рекао је Стевановић.

Он је нагласио да је ризик од заразе у школи нижи него ризици којима се свакодневно излажемо одласком у куповину и градском превозу.

Деца су најбољи део друштва и ако им се довољно добро објасни зашто неке ствари треба да раде они ће то послушати. То се најбоље види у најмлађим разредима и у вртићима. Они су најдисциплинованији, навео је он.

Директор ОШ "Никола Тесла" Драгољуб Гачић каже да није било лако организовати почетак наставе у школи, али да су спремни.

Матична школа "Никола Тесла" у Винчи, са три издвојене школе у Лештанима, Ритопеку и Болечу, има око 2.350 ученика.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести