Рак грлића материце - болест која се може спречити

Удружења гинеколога - онколога Србије саопштило је, поводом Европске недеље превенције рака грлића материце, да је неопходно спровести вакцинисање и ојачати програм скрининга, у циљу промене црне статистике умирања и обољевања од те болести.
д
Фото: Илустрација

Србија је друга по смртности од карцинома грлића материце, а четврта по обољевању од рака који спада у групу оних које је могуће спречити, показују последњи подаци Европске мреже регистара за рак, наводи се у саопштењу.

Изазивач овог тумора је хумани папилома вирус (ХПВ) који у себи има скоро 2/3 светске популације. Једини ефикасан и безбедан начин да се спречи ширење и, на дуге стазе, искорењивање овог вируса јесте вакцина против ХПВ-а као примарна превенција и организовани скрининг на рано откривање рака грлица материце као мера секундарне превенције, додаје се у саопштењу.

„Годишње изгубимо око 600 жена које су нечије мајке, кћерке, сестре, и то због карцинома који је могуће спречити. Апели лекара из струке усмерени су ка органима одлучивања и комплетној јавности за отпочињање програма препоручене имунизације против обољења изазваних ХПВ за децу школског узраста као и оснаживање програма скрининга. То видимо као најефикаснији начин да станемо на пут црној статистици обољевања. Вакцина треба да буде примарни, а скрининг током живота секундарни и обавезни вид превенције”, упозорава проф. др Аљоша Мандић, председник Удружења гинеколога - онколога Србије.

Вакцина против ХПВ се у свету користи већ скоро 12 година и током праћења вакцинације у земљама које су почеле процес имунизације, уочена је висока безбедност и ефикасност вакцине, па је Светска здравствена организација категорисала вакцину као екстремно безбедну.

Иако је још 2017. године донет нови програм имунизације у Србији, где је ова вакцина постављена у категорију препоручених, имунизација против обољења изазваних ХПВ није почела

Имунизација се о трошку државног здравственог осигурања већ неколико година спроводи у многим земљама у свету и земљама нашег региона као препоручена вакцина за дечаке и девојчице у тинејyерском узрасту.

“Вакцина против ХПВ која се примењује од 2006. године више није новост. Она је постала стандард превенције у озбиљним здравственим системима”, каже др Мандић. Србија је и даље без вакцине против обољења изазваних ХПВ, али је и слаб одзив жена на редовне гинеколошке прегледе у оквору секундарне превенције, наводи се у саопштењу.

Иако наша земља већ 13 година активно учествује у обележавању Европске недеље превенције рака грлића материце, тренутно се мали број жена одазива на редовне гинеколошке прегледе у оквиру организованог скрининга.

Иако је још 2017. године донет нови програм имунизације у Србији, где је ова вакцина постављена у категорију препоручених, имунизација против обољења изазваних ХПВ није почела.

Љ. П.

 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести