Реке засад мирне, редовна одбрана само на Тамишу

НОВИ САД: На великим рекама које протичу кроз Војводину тренутно нема проблема, саопштили су у “Водама Војводине”.
tamis
Фото: Youtube Printscreen

Како истичу, редовна обрана од поплава спроводи се једино на око 62 км реке Тамиш, где је водостај у опадању. Водостаји осталих река су испод меродавних кота за проглашење редовне одбране од поплава и крећу се у оквору просека карактеристичних за ово доба године, а стручне службе ЈВП „Воде Војводине“ активно прате стање на терену. Остале мање реке у Србији су у стагнацији.

На основу прогноза добијених од Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ), од недеље, 12. маја, до уторка, 14. маја, над територијом Западне Србије и Војводине очекује се појава циклона који ће донети повећану количину падавина. Прогнозирано је да ће у прва три дана пасти у просеку између 50 и 80мм кише, што представља месечни просек за територију Србије. У складу са прогнозом РХМЗ-а, издато је обавештење водопривредним предузећима у Војводини да се предузму све припремне радње предвиђене Оперативним планом и нормативима за спровођење одбране од поплава.

Сектор за ванредне ситуације Министарства унутрашњих послова издао је рану најаву обилних падавина за подручје Србије, и поручио да су штабови за ванреедне ситуације спремни, пошто се очекује да ће пасти и преко 80мм кише, углавном у западним и централним крајевима Србије, познатим по бујичним рекама. Републички хидрометеоролошки завод Србије издао је упозорење, у којем се истиче да ће водостај на Колубари, Јадру, Јасеници, Кубршници, Црници, Лепеници, Лугомиру, Ресави, као и на горњим токовима Јужне и Западне Мораве са притокама од 13. до 16. маја бити у умереном и већем порасту, с могућношћу достизања и превазилажења упозоравајућих нивоа.

Проблем представља и очекивани доток воде из Босне и Херцеговине, где се од 12. до 14. маја очекују обилне падавине које могу да изазову поплаве, изјавио је директор Агенције за водно подручје реке Саве у Федерацији БиХ Сејад Делић. Од синоћ је зато уведено дежурство како би становници БиХ на време били обавештавани. У Агенцији је одржан састанак са директорима Федералне управе цивилне заштите, Хидрометеоролошког завода ФБиХ и Завода за геологију ФБиХ са којег је поручено да су надлежне институције спремне да одговоре ако дође до поплава.

Да ће доћи до поплава не можемо са сигурношћу да прогнозирамо. јер се време мења из часа у час. Према тренутним информацијама, најризичније су Сана, Уна, Усора и Спреча, рекао је директор Хидрометеролошког завода ФБиХ Алмир Биједић.

Очекује се зато да ће Сава значајно да порасте, ако се ове реке раније не излију.

Тренутно, водостај Дунава је у мањем порасту и стагнацији са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна четири дана. Водостај Тисе је у стагнацији и мањем порасту са тенденцијом умереног пораста наредна три дана. Водостај Саве је у порасту с тенденцијом пораста наредна четири дана. Водостај Велике Мораве је у стагнацији и мањем опадању са тенденцијом стагнације и мањег колебања наредна два дана. Водостај на Дунаву, Тиси и Сави је у домену средње ниских, а на Великој Морави у домену ниских вредности за мај.

И. В.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести