Сарадња РФЗО и болнице „Генесис“: Од почетка године рођено 188 беба

Захваљујући Националном програму вантелесне оплодње који је до сада реализован  у сарадњи новосадске Специјалне гинеколошке болнице „Генесис“ са Републичким фондом за здравствено осигурање (РФЗО) за 2019-ту годину, ове године рођено је 188 беба у програму вантелесне оплодње (ВТО).
Генесис/ Жарко и Марија са Ленком и Милом
Фото: Генесис/ Жарко и Марија са Ленком и Милом

То није крај овако успешне сарадње, јер у „Генесису“ кажу како до краја године очекују рођење још малишана, те да практично сваке седмице стигне на свет нека беба из њиховог програма ВТО.

- Очекујемо порођај код још 34 пацијенткиње код којих је клинички потврђена трудноћа, а код 15 осигураних лица која су имала пријем у 2019. години процес је још у току - каже специјалиста гинекологије и акушерства, супспецијалиста стерилитета и фертилитета и шеф тима за ВТО у болници „Генесис“ др Зорица Црногорац,

Међу новим члановима бројне „Генесис“ породице су и Ленка и Мила Стојнић из Шапца и Дарија Ћировић из Тополе. Жарко и Марија Стојнић, родитељи Ленке и Миле, на потомство су чекали скоро шест година. Толико су желели децу да се нису предали, нити желели да одустану по било коју цену. Кренули су у процес вантелесне оплодње преко РФЗО, и успели су из првог покушаја.


Право на ВТО

- Од ове године РФЗО финансира неограничен број поступака БМПО и три криоембриотрансфера за прво дете, и за жене до навршених 43 године живота. Право на два стимулисана поступка и један криоембритрансефер има и жена до 43 године живота која у постојећој брачној или ванбрачној заједници има једно дете добијено вантелесном оплодњом.

Осигураном лицу – жени на терет РФЗО обезбеђује се и замрзавање до шест ембриона са роком чувања до пет година. Од ове године поједностављена је и процедура парова за улазак у Национални програм биомедицински потпомогнуте оплодње (БМПО), те се жена са партнером директно упућује на Комисију за БМПО у здравствену установу. Укинуто је упућивање парова на лекарску комисију РФЗО.  Осигурано лице – жена телефоном који се налази на званичном сајту РФЗО заказује преглед за себе и партнера пред Комисијом – напомињу у болници „Генесис“.


-  Захвални смо др Црногорац као и целом тиму и поручили би свим паровима – сваки дан је битан, на путу до родитељства време је драгоцено. Не одлажите одлазак код лекара – поручили су Стојнићи и додали како је добра вест то што је држава омогућила неограничен број покушаја ВТО за прво дете, јер то је важна подршка паровима који се лече од стерилитета.

Они сматрају да би држава морала да подржи и жену која жели да се оствари у улози мајке, да је послодавац не пријављује на минималац, да не страхује од губитка посла, те да да има право на слободне дане ако је кренула у процес ВТО.

- Након три године безуспешног лечења, стреса и разочарања одлучили смо се за процес ВТО и данас смо Даријини родитељи. Проблем стерилитета се у данашње време се превазилази без потешкоћа и у кратком временском року. Када је родитељство у питању, нема места стиду, страху, јер награда за сав труд и жртвовање је бебица у рукама - поручује Милица Ћировић са супругом Жарком.

Сарадња болнице „Генесис“ са РФЗО траје већ 12 година. У оквиру Националног програма ВТО ова болница је, по успешности, испред других здарвстевних установа у Србији које су укључене у овај програм.

-  Наше највеће задовољство је што учествујемо у срећи других. Нема веће радости од те да заједнички стварамо нови живот.  На резултате смо веома поносни. У протекле три године код нас је рођено 500 беба преко РФЗО – истакла је др Зорица Црногорац.

Љубица Петровић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести