Скокови температуре сметају хроничним болесницима

НОВИ САД: Кардиоваскуларни и плућни болесници најтеже су поднели велике температурне разлике протеклих дана, а портпаролка Завода за хитну медицинску помоћ “Нови Сад” др Мирјана Бурсаћ каже како су у једном дану имали 123 интервенције на терену и око 500 позива грађана који су тражили савет.
pljusak_kisa_nevreme_Novi_Sad J. Ivanovic
Фото: Dnevnik.rs

У року до седам дана температура ваздуха ишла је од минус 20 до плус 20 степени Целзијуса, а и ову седмицу карактерише променљиво време.

Др Бурсаћ каже да су њихове екипе највише посла имале у дану када је нагло отоплило.


Више и саобраћајних незгода

Др Мирјана Бурсаћ саветује свима и додатни опрез у саобраћају.

Чим дође лепше време, више је учесника у саобраћају. Више је пешака, људи на бициклима и ролерима, више је мотора. Сви они су потенцијално угрожене категорије у саобраћају. Зато сви учесници треба да буду пажљивији, саветује др Бурсаћ.


Тог дана имали смо 123 изласка на терен и око 500 позива људи који су тражили савет. Обично је да имамо између 80 и 100 интервенција, а све преко 100 је неуобичајено велики број. Тог викенда је било 20 одсто више позива и интервенција. И здрави људи, као и хронични болесници тешко подносе овако велике разлике у температури. Када се време стабилизује, људи се адаптирају и навикну, онда више немамо толико интервенција, казала је др Бурсаћ.

Према њеним речима, здрави људи осећају тегобе које обично прођу у року од 24 или 48 сати. Током тог периода они имају главобоље, раздражљиви су, имају вртоглавице. Симптоми прођу спонтано и нема потребе да иду код лекара.

Хроничним болесницима погоршавају се симптоми основне болести. Срчани болесици имају бол у грудима и варира им крвни притисак, а плућни болесници осећају свирање у грудима и недостатак ваздуха. Такође, могу да се јаве и неуролошке тегобе, попут заношења и вртоглавице, реуматичари осећају болове у зглобовима и мишићима, а пацијентима са гастричним тегобама јавља се бол у желуцу, мучнина и појачана горушица. Психијатријски болесници постају раздражљиви, а неки могу да буду и агресивни, наводи др Бурсаћ и напомиње да су срчани и плућни болесници најтеже поднели ове температурне разлике.

На време не може да се утиче, те др Бурсаћ каже како је немогуће бити спреман за овакве временске промене, али саветује грађане да буду умерени у свему.

Требало би да будемо умерени у исхрани и у физичким активностима и у одласцима у природу. Не би било лоше да се људи више одмарају, али и да уносе више витамина, уколико су у могућности, препоручује др Мирјана Бурсаћ.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести