Стиже вакцина против стрептококне пнеумоније

Нова вакцина против стрептококне пнеумоније почеће да се даје од 1. марта, а добијаће је деца рођена од 1. јануара 2018. године.
Vakcinacija dece Foto: arhiva Dnevnika
Фото: Dnevnik.rs

У Институту за јавно здравље Војводине кажу да је бактерија стрептококус пнеумонија одговорна за менингитис, инфекције крвотока, упале плућа и друге болести, а вакцинацијом ће се спречити тешке форме болести, компликације и смртни исходи.

- Коњугована полисахаридна вакцина користи против обољења изазваних стрептококусом пнеумоније, бактерије која је одговорна за болести као што су менингитис, инфекције крвотока попут бактеријемије и сепсе, као и неинвазивна обољења као што су упале плућа, инфекције дисајних путева и упале ува - каже примаријус др Снежана Медић из Центра за контролу и превенцију болести Института за јавно здравље Војводине.

Инвазивни облици болести имају тежак клинички ток, често захтевају болничко лечење и имају високу смртност.

- Инфекције могу да се јаве у сваком узрасту, али су најчешће код старијих од 65 година и одојчади. Лакше форме болести, посебно акутне упале средњег уха, чешће се региструју код одојчади, бактеријске упале се најчешће јављају код деце до две године живота, а менингитиси до навршених пет година живота.

Посебан проблем је растућа отпорност стрептококе пнеумоније на антибиотике, због чега терапија често није делотворна - објашњава др Медић.

Обавезна вакцинација предвиђена је код деце узраста од два месеца, па до навршених 24 месеца живота.

- Обавезна имунизација спроводиће се код одраслих особа које немају слезину или им слезина није у функцији, код српасте анемије, нефротског синдрома, ХИВ инфекције, трансплантације органа и ткива, малигних обољења, стања која доводе до истицања ликвора, уградње кохлеарних имплантата, стања ослабљеног имунитета, деце која живе у колективном смештају, лица старијих од 65 година који живе у колективном смештају, непокретних штићеника у институцијама здравствене и социјалне заштите - навела је др Медић.


Вакцине у 28 земаља

- Имунизација пнеумококном коњугованом вакцином у развијеним европским земљама довела је до пада броја новооболелих од инвазивних болести изазваних овом бактеријом. Штавише, вакцинација одојчади и мале деце индиректно је смањила учесталост оболевања код старије деце и одраслих, јер је смањен број клицоноша који су потенцијални резервоари и преносиоци заразе. Двадесет осам држава чланица ЕУ спроводи обавезну активну имунизацију деце до навршене друге године живота, док 20 земаља нуди различите вакцине за особе старије од 50 година или за групе ризика у одређеним старосним групама. Од земаља у окружењу, имунизацију спроводе Мађарска, Румунија и Бугарска, а од бивших југословенских земаља Словенија - наводи др Медић.


Јачина вакцине зависиће од узраста детета, а ревакцинација се даје у размаку не краћем од осам недеља. Ревакцинација одраслих с одређеним болестима спроводиће се након пет година.

- Препоручена активна имунизација особа одређеног узраста спроводи се на основу препоруке лекара, уз претходну писмену сагласност лица које се имунизује, односно његовог законског заступника - објашњава др Медић.

Обавезна имунизација против обољења изазваних стрептококусом пнеумоније почиње да се спроводи од 1. марта 2018. године, а односи се на децу рођену од 1. јануара 2018. године. Обавезна имунизација против обољења изазваних стрептококусом пнеумоније спроводи се са три дозе коњуговане полисахаридне пнеумококне вакцине у размацима не краћим од четири недеље и треба да се заврши до навршених шест месеци живота. Ревакцинација се спроводи једном дозом у другој години живота - каже др Медић и напомиње да уколико се из било ког разлога вакцинација не заврши до шест месеци живота, имунизација ће се спровести до навршених 24 месеца живота у складу са сажетком карактеристика вакцине и стручно-методолошким упутством.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести