Требају ли мигранти да плаћају јавни превоз ?

БЕОГРАД: Снимак расправе миграната са возачем аутобуса на линије 860 на полазном стајалишту Савски трг, по мишљењу директора Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила Радоша Ђуровића отвара питање узрока оваквих инцидената.
ilegalni migranti / tanjug
Фото: Tanjug

Наиме, снимак је снимљен синоћ када је група миграната покушала да уђе у аутобус за Обреновац без плаћене карте, по тврдњи путника за Портал Локалне новине Обреновац, који је објавио снимак.

Ђуровић сматра да би питање превоза миграната требало да реши Комесаријат за избеглице који, каже, добија средства за управљање миграцијама, а с друге стране, Комесар за избеглице Владимир Цуцић сматра да мигранти, као и сви други грађани морају да плате карту како би се превезли.

"На снимку се види само последица, а не и узрок овог вербалног сукоба и био бих врло опрезан са закључима какве о овом сукобу у својим тумачењима доносе поједини медији", каже Ђуровић и додаје да мигранти често због недостатка новца покушавају да се превезу до Обреновца без карте, а често иду и пешке на овој релацији која није мала.

Он подсећа да је камп у Обреновцу само транзитни и да има више стотина људи у њему који су, каже, због различитих разлога усмерени ка Београду.

"То све ствара проблеме о којима мора да размишља држава и Комесаријат за избеглице. Ако они добијају средства за управљање миграцијама, то подразумева смештај, храну, између осталог и превоз. Не можемо да очекујемо да проблем решавају возачи", рекао је Ђуровић, уз објашњење да ништа од тога не сме бити разлог за агресивно понашање миграната.

Он сматра да би Комесаријат требало да треба уведе једну линију за превоз миграната до Обреновца, наводећи да је раније било таквих решења, али да она нису била дугорочна.

Он објашњава да мигранти не добијају новац за превоз до центара у које се упућују, а то некада могу бити и Врање и Пирот.

"Не ради се о њиховом фаворизовању у односу на наше грађане, али ако га се мигрант шаље у неки камп који је удаљен 200 километара, онда му треба обезбедити и неки превоз. О томе мора да се размишља, не само због тих људи, већ и због наших грађана и евентуалних инцидената због њиховог незадовиљства а често и очаја", рекао је Ђуровић.

Комесар за избеглице Владимир Цуцић рекао је данас да нема оправдања за насилничко понашање миграната који нису пиштену у аутобус, јер како каже нису платили карту, а да су то дужни као и сви други путници.

"Када је реч о превозу, мигранти су изједначени у правима и обавезама са било којим другим грађанима. У обавези су да плате превоз. Не знам који је директан повод расправе, али фотографија момка је прослеђена свим нашим центрима да видимо да ли је он код нас", рекао је Цуцић за Танјуг.

Он се осврнуо и на број миграната у Србији рекавши да их је тренутно 3.200, од чега је 2.500 њих смештено у 19 центара, од Прешева до Суботице. 

То је број који је, како каже, очекиван за ово доба године, јер се топло време користи да иду у друге земље.

"Имамо упозорење из Грчке да далеко већи број њих долази на острва и копненим путем. Видимо да се тај број повећава, али то је сезонска појава. Користе топло време, јер су гужве на границама и гранична полиција има више обавеза. Имате већи број оних који кроз земљу само пролазе", рекао је он.

Цуцић каже да се крајем октобра и почетком новембра може очекивати повећање броја миграната у самим центрима, и тако је, каже, годинама уназад.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести