Триван: Отпад пронађен у Обреновцу токсичан и канцероген

ОБРЕНОВАЦ: Отпад који је недавно откривен у Вукићевици код Обреновца, токсичан је и канцероген, изјавио је данас министар заштите животне средине Горан Триван, наводећи да ово није једини случај одлагања опасног отпада у Србији. 
goran trivan, tanjug arhiva
Фото: Горан Триван, фото: Танјуг, архива

Триван је, приликом обиласка ископине на приватној парцели Зорана Марковића који је ухапшен због одлагања опасног отпада, рекао да се тровање земљишта, воде и грађана на овакав начин мора зауставити одмах.

Према његовим речима, на тој парцели пронађен је отпад који је изузетно токсичан, додајући да грађани немају разлог за панику, већ да су имали права да буду обавештени о свему.

Триван је навео да су узорци воде на испитивању, које обавља Градски завод за јавно здравље, а да ће резултати бити готови за две недеље и поручио корисницима локалних бунара да за то време не користе бунарску воду за пиће.

"Дужни смо да обавестимо јавност да су бунари загађени, да ли је то тако или није знаћемо када анализе буду готове. Ми ћемо обавестити председника општине и грађање каква је ситуација и у складу са тим предузимати све мере које су у складу са законом", објаснио је он.

Министар се нада да је већа катастрофа спречена, истичући да нико неће остати некажњен "због тога што је неко мање платио, а неко више зарадио зато што није опасан отпад третирао у складу са законом и да притом најозбиљније узгрозио здравље грађана".

Упитан каква је сврха Безбедносно информативне агенције у процесу истраге, Триван рекао да је БИА најважнија због ресурса којима располаже за ову врсту делатности.

Пошто је истрага у току нећемо добити одговоре на сва питања, поручује Триван, и додаје да једва чека да добије одговоре на питања одакле је тај отпад, где је генерисан, којим путем је стигао и да ли су људи који су то продавали знали шта се са тим дешава.

Илија Брчески, сарадник института МОЛ, једне од институција која је радила експетизе на овом случају, каже да оно што је нађено је "једна врста стогодишње бомбе", јер се ради о токсичним и канцерогеним супстанцама - бензен или бензол и једна врста хлоралних растварача.

Он је објаснио да су њихове концетрације у подземним водама лимитиране законом које се мере у милиграмима, и подсетио да је у овом случају реч о - тонама. 

Брчески је рекао да је порекло опасног отпада индустријско, а да би се отпад, да није откривен, разлагало у земљи деценијама.

Тужилац Основног јавног тужилаштва у Обреновцу Данијела Синђелић каже да је тужилаштво хитно реаговало након добијања информације о одлагању велике количине опасног отпада на приватној парцели.

Објаснила је да је спроведен сложен увиђај који је трајао три дана и у који су били укључени представници осам институција, када је пронађена количина опасног отпада од 25 тона, након чега је тужилаштво одредило здражавање осумњиченог, а након саслушавања и притвор.

Упитана која је предвиђена казна за кривично дело уношење опасних материја у Србију и недозвољено прерађивање, одлагање и складиштење опасних материја, Синђелић одговара пет година и новчана казна, наводећи да ће се коначна квалификација дела одредити након комплетне истраге.

Председник општине Обреновац Мирослав Чучковић рекао је да је Вукићевица једно од пет преосталих села које још нема водоводни систем, те да је општина до сада два пута недељно обезбеђивала цистерне, а да ће због тренутне ситуације цистерне у Вукићевици бити учесталије.

Истакао је да су од 2010. године сви бунари у Вукићевици окарактерисани као хемијски и бактеролошки неисправни, на шта је, како каже, општина упозоравала да се та вода не користи за пиће, али да ће и то обреновачко село током следеће године добити здраву пијаћу воду.

На плацу у власништву Зорана Марковића, власника фирме "Нитор Транс" из Вукићевице код Обреновца, пронађено је 25 тона опасног отпада, који би у најскоријем периоду требало да се транспортује на место уништења, за шта је ангажована фирма "Кемис доо", кажу из Министарства заштите животне средине.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести