Твоја реч, Срђан Карановић: Мед је лековит, али нема чудновата својства

„Пчела је свашта преживела, али лоше пчеларе најтеже“, каже нам пчелар из Хетина Срђан Карановић (30), који је тим послом почео изненада да се бави 2014. године, добивши у аманет 20 кошница, да би сада дошао до тога да их има око 200 и то стационираних близу њива са сунцокретом, уљаном репицом и багремових шума.
pcelar
Фото: Срђан Карановић, фото: Приватна архива

Иако му је тренутно то главна преокупација, план му је да довољно заради, врати се у Нови Сад у ком је студирао и дипломирао историју, а да пчеле обилази два-три пута месечно, колико је и довољно како посао не би пропао. Свестан чињенице да је реч о скупом хобију, све оне који желе да загазе у свет пчеларства, саветује да добро размисле о том кораку, за разлику од њега који није имао ту прилику. Како каже, треба да се припреми велика свота новца, а да се спреми и за разочарење јер свашта може да крене по злу.

- Изазов је огроман, јер колико год да се трудиш да са своје стране даш максимум, опет не можеш да рачунаш како ће заиста све бити - каже Срђан. - Већ три године заредом кад ме за пчеларство питају каква је година, ја кажем да је најгора до сада. Више нећу то да говорим, јер ће следећа бити још гора. Долази такво време...

Шта све утиче на то каква ће бити година по питању пчеларства?

- Клима и климатске промене највише утичу. Заправо, утиче највише оно на шта ти не можеш да утичеш! До тебе је да одрадиш све како треба, мада није ни за свакога једна година иста. За мене, рецимо, може да буде лоша, а за некога ко продаје ројеве и матице, њему може да буде добра.

Фото: Printscreen

Чиме се ти, заправо, бавиш у пчеларству?

- Највише продајем мед, док сам једно време продавао и друштва. Тата иде на пијаце и тако продајемо мед на теглу, а остало пласирамо на велико. С продавањем друштва смо мало стали, јер је пчеларство једно време било доста у експанзији, људи су доста куповали пчеле и могло је лако да се прода, али сада је теже јер доста људи схвата да су пребрзо ушли у све то. Није ово баш лак посао.

Који мед ти највише траже?

- Највише траже сунцокрет, он им се највише свиђа. Међутим, из неког разлога је на доста лошем гласу, можда јер се релативно брзо кристалише, а не знам зашто људима то представља проблем, па радије купе сунцокретов мед ако им се каже да је то ливада, али ливаде више не меде чак ни на местима где оне постоје, јер нема стоке, нема медоносног биља и клима је другачија. Тако да, сунцокрет иде најбоље, али га многи зову ливада.

Који је најздравији од свих које правиш?

- Што се тиче багремовог меда, он има најбољу цену, али по садржају поленових зранаца и по неком минералном богатству је најслабији, али се мање кристалише и има благ укус. Он је најскупљи и најнеквалитетнији. Све зависи од укуса... Репица и сунцокрет су у истом рангу, али бих рекао да је сунцокрет можда бољи. Репица има специфичан укус, мало уме да киси, па људи мисле да нешто није у реду...

За шта је здрав сунцокретов мед?

- Као и сваки мед, узима се првенствено ради одржавања имунитета. Кад год одеш на интернет и укуцаш медове, избациће ти својства, па ће бити да лечи ово и оно. Ја нешто нисам присталица да се мед толико диже у небеса и да му се приписују та нека лековита својства. Ипак, добар је за регулацију крвног притиска, аритмије, лош сан или умор. Код тако неких ствари може да помогне, али да је велики лек, није!

Откуд онда тазаблудада је мед толико лековит?

- Па, Леа, и ти да продајеш мед, говорила би да је јако лаковит...

Фото: Privatna arhiva

Значи, мислиш да је доста до маркетинга?

- Доста је до маркетинга. Не кажем да није лековит, али нема чудновата својства и свакако да је боље користити га као заслађивач него неке друге производе.

Колико меда добијеш из тих 200 кошница?

- Ову годину сам почео са 150 кошница, али то не значи да ће све учествовати у скупљању меда. У сунцокрету је учествовало неких 120-130 у медобрању. Годишњи просек је око 15-20 килограма по кошници. Ја ћу ове године да изврцам неке две и по тоне меда. То је теби можда много, али мени је мало, јер знам како сам спремио пчеле, какве сам матице спремио, као и да је била ишта боља година, скоро бих имао дупло већи принос. Те две и по тоне меда ћу продати на теглу, али треба ти времена да све то продаш, па те паре скоро и не видиш.

Је лутицала на тебе цела ситуација са короном?

- Како је почела корона, више него дупло је почео да се продаје мед.

Л. Радловачки  

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести