У априлу 1941. у Бачкој мађарска окупациона војска убила је 3.500 цивила

Поводом страдања Срба у Сенти за време Другог светског рата од 1941-1944. године, у организацији Културно-историјског друштва “Јован Мушкатировић” одржана је комеморација крај споменика невиним српским жртвама на Православном гробљу.
Senta
Фото: Dnevnik.rs

Парастос страдалима служио је свештеник Српске православне цркве Далибор Ратник.

Венце на споменик положили су представници КИД “Јован Мушкатировић”, локалне самоуправе општине Сента, Српског културног центра “Стеван Сремац”, општинских организација Удружења потомака ратника ослободилачких ратова 1912-1920 Сенте и Кикинде и ОО Демократске странке Сенте.

У потресној беседи на невино страдале жртве априлских дана 1941. године подсетио је у пригодној беседи историчар др Милан Мицић, указујући да ових година меморијално обележавамо догађаје везане за крваве рације из јануара 1942, али да некако по страни, на маргини памћења, пролази још једна рација која се догодила много раније, априла 1941. када је мађарска окупациона војска улазећи на подручје Бачке убила око 3.500 цивила.

„Догађаји из априла 1941. године, потом протеривање колонистичког становништва са подручја Бачке и Барање, логорисање дела становништва у злогласни логор Шарвар и потом рација јануара 1942. године, јесу догађаји који су међусобно повезани, који представљају континуитет да се на простору Бачке акцијама шовинистичког тоталитарног Хортијевог режима елиминишу Срби, како они који су ту живели пре 1918. тако и они који су доселили у процесу колонизације северних крајева Србије између два светска рата“, рекао је Мицић.

Фото: Dnevnik.rs

Он је нагласио да је наша обавеза да  се сетимо тих жртава, да им одамо помен, да дубоко у себи пронађемо меру туге, достојанства и пригодног сећања, да опоменемо и себе и друге да се такви догађаји више не догоде. Јер, ови људи који су убијени у Сенти и широм Бачке, предочио је Мицић, јесу људи који су убијени само зато што су били Срби, а убијени су од оног дела мађарске војске која је у претходном времену у тоталитарном режиму Миклоша Хортија била дубоко индоктринирана, засновано на борби против Тријанона са жељом да се врате границе некадашње историјске Угарске.

У Српском културном центру “Стеван Сремац” прексиноћ је представљен зборник радова “Злочин у Сиригу 13. априла 1941. године - генеза, симбол, последице”, о коме су говорили др Милан Мицић и Драгољуб Вујовић, а домаћин је био Рашко Рамадански из КИД “Јован Мушкатировић”. 

Текст и фото: Милорад Митровић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести