У Босутске шуме "увезено" 34 грла европског јелена

МОРОВИЋ: Јеленска дивљач, 24 кошуте и 10 јелена, која је нестала у мајским поплавама 2014. са подручја Босутског и Спачвнаског шумско - ловног басена, враћена је у истом броју у тај сремски шумски басен уз помоћ Јавног предузећа "Вовјодинашума".
U Bosutske šume "uvezeno" 34 grla evropskog jelena  Foto: Tanjug
Фото: Tanjug

Први пут у Србији таква дивљач биће обележена телеметријским ГПС огрлицама, чиме ће бити омогућено њихво праћење у одређеним временским интервалима, као и сигнализација у случају угинућа или криволова.Грла јеленске дивљачи која су од данас у Босустској шуми стигла су са подручја источних Карпата у Румунији.

Кошуте су старе од три до пет година, док су јелени стари три године, а све 34 јединке ће бити чиповане и обележене ушним ИД маркицама које ће се кретати кроз 22 хиљаде хектара Босутске шуме у којима преовладава храст лужњак.

Данашње испуштање јеленске дивљачи организовано је у оквиру прекограничног ИПА пројекта "FOREWESTFLOW", којим се отклањају последице поплава из 2014. године, којим је предвиђено насељавање јеленске дивљачи у Босутске шуме у Србији и Спачвански шумско - ловни басен у Хрватској.

Тиме су фондови јеленске дивљачи доведене на оптимална бројна стања пре поплава и унапређен је генетски потенцијал постојеће популације јеленске дивљачи.Како наводе из ЈП "Војводинашуме", вредност тог пројекта је око 1,4 милиона евра, а Хрватске шуме и "Војводинашуме" трошиће по 700 хиљада евра зарад реализације тог пројекта, а он представља први ИПА фонд у области ловства који се реализује у нашој земљи.

Генерална директорка ЈП "Вовјодинашуме" Мартас Такач казала је да је тај пројекат одличан пример пограничне и граничне сарадње Хрватске и Србије у коју је укључено више институција и који ће трајати и следеће године.Поред испуштања јеленске дивљачи, у пројекту је садржана и реконструкција и изградња прилазних путева, што је потребно како би се опремио и оплеменио простор у коме је та дивљач испуштена, као и изградња хранилишта и појилишта.

У тај пројекат укључено је и Јавно водопривредно предузеће "Воде Војводине", чији је задатак прочишћавање каналске мреже овог простора око Моровића и у следећој години нас очекује едукација становништва, као и деце, која ће са наше стране одлазити у Хрватску на размену ђака, напоменула је Такач.

Она је истакла да је врло значајно то што је свака јединка из транспортног камиона истрчала здрава и у добром стању, пошто је тих 34 грла јеленске дивљачи прешло пут од преко 800 километара за нешто више од 18 часова путовања.

Помоћник директора ЈП "Војводинашуме" за ловство и рибарство Бранислав Станков казао је да ће друштво новим јеленским грлима у отвореном делу тог ловишта правити још 350 јединки европског јелена, док се у ловиштима тог дела Срема тренутно налази скоро 650 таквих грла. 

У хрватске шуме, које се налазе с друге стране реке Студва, 40-ак грла јеленске дивљачи биће испуштено у оквиру истог пројекта током фебруара или марта наредне године.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести