Видовдан обележен и на Газиместану

ГАЗИМЕСТАН, ГРАЧАНИЦА: Служењем парастоса српским јунацима страдалим у Боју на Косову на Видовдан 1389. године обележен је и на Газиместану. 
gazimestan
Фото: Tanjug (Edib Tahirović)

Парастос је служио патријарх српски Иринеј уз саслужење свештенства Српске православне цркве.

Владика Атанасије је након парастоса казао да се “у београдском пашалуку подржавају нероткиње и да је Србију захватио дефетизам”.

Чули смо када је владика косовско-метохијски и рашко-призренски делио награде српским мајкама. Српкињама са двоје, троје, петоро деце и то су мајке Југовића, праве Српкиње. Нажалост, у исто време у београдском пашалуку промовишу, не само нероткиње, него и антироткиње, које су против српске деце, казао је он.

Престолонаследник Александар Карађорђевић је на Газиместану рекао да је Видовдан “празник вере и наде у боље сутра”.

Не славимо ми Видовдан као дан пораза. Овај празник представља симбол духа и нације, али и вере, наде у боље сутра. Док смо поносни на нашу историју, наша будућност је светла, казао је Карађорђевић.

Окупљени грађани су на Газиместану певали песме о Косову и скандирали “Косово је срце Србије”, а скупу су присутвовали и чланови српских десничарских покрета.

Фото: Tanjug (Edib Tahirović)

Окупљање на Газиместану које су обезбеђивале снаге Косовске полиције, протекло је без инцидената, пренео је КиМ Радио.
Парастосу су присуствовали представници Владе Србије као и локални политички представници.

Низом манифестација данас ће на Косову и Метохији бити обележен Видовдан, дан када су 1389. године страдали кнез Лазар и српски војници, а тим поводом патријарх српски Иринеј са свештенством служио је литургију у манастиру Грачаницa.

Након литургије, у манастирској порти орден “Мајка девет Југовића” додељен је мајкама које имају четворо или више деце.

Директор владине Канцеларије за КиМ Марко Ђурић поручио је, поводом обележавања Видовдана у Грачаници, да је то празник српске душе и српске слободе, да нас он подсећа и опомиње на то да као народ немамо будућност без неговања наше традиције, наше историје, наше духовности и без очувања нашег писма.

Ђурић је у порти манастира Граначаница, где је присуствовао литургији, поновио да ће држава Србија наставити да помаже српски народ.

Фото: Танјуг (Едиб Тахировић)

“Влада Србије и држава Сбије наставиће да помажу српском народу на Косову и Метохији, натавиће да се боре за то да нас овде буде што је могуће више и наставиће, наравно, да води политку разговора са Абланцима, јер је и то део наше борбе за то да опстанемо и останемо на овим просторима”, казао је Ђурић.

Поручио је да Србија неће одустати од Косова.

“Косово и Метохија није само, како ми то некада волимо да кажемо, срце већ је и душа и образ целог српског народа. Зато је важно да овде са Косова и Метохије данас поручимо да од наше борбе за Косово и Метохији никада нећемо одустати али и да то није борба само за територију и квадратне километре, већ да је то борба за очување нашег идентитета, за очување онога што јесмо као народ.

На питање шта очекује од српских представника у косовским институцијама у периоду формирања нове косовске владе, Ђурић је рекао:

„Могу да пошаљем снажну поруку да ћемо ми српским представницима и српском народу у целини наставити да пружамо подршку. Да ту подршку никада и ничиме нећемо условљавати и да ћемо саборно и братски наставити да се боримо за српске интересе“.

Коментаришући формирање нове владе Србије, Ђурић је кратко рекао да очекује да ће то бити једна Видовданска влада.

На спекулације о томе да би он ускоро могао постати дипломата у некој од земаља у свету, Ђурић је рекао да где год био да ће се увек бавити Косовом и Метохијом, али да свакако још увек не намерава да напусти позицију директора Канцеларије.

Фото: Танјуг (Едиб Тахировић)

Патријарх српски Иринеј позвао је Србе који живе на Косоову и Метохији да не напуштају огњиша и не продају земљу која је, како је рекао, натопљена крвљу њихових предака.

Патријарх је у беседи након видовданске литургије у порти манастира Грачаница, рекао да сваки грумен косовске земље говори о страдању, додајући да где је страдање ту је и васкрсење.

“Ми се дивимо онима који су овде остали. Дивимо се њиховој храбрости. Дошли смо да охрабримо вас који живите на овим просторима да ту и останете. Немојте продавати земљу јер је то земља натопљена крвљу предака”, рекао је патријарх српски Иринеј.

Додао је и да данас има много сабирања али да је само оно свето код светиња.

“Данас смо се сабрали на ово свето место, нема нас много, слични смо оној птици којој разоре гнездо. Мало нас је остало на овој светој српској земљи. Сваки је педаљ ове земље заливен крвљу”, рекао је Иринеј.

Додаје да Видовдан говори да су Срби "народ Божији, народ призван, који Бога носи у себи".

Фото: Танјуг (Едиб Тахировић)

“Ако има дана када сви заједнички мислимо и нешто што нас испуњава то је дан Видовдана. Велики дан када је српски народ доживео свој велики петак, своје распеће. То распеће траје и дан данас. Као народ морамо носити крст који је и наш господ носио. Оно што нам даје вредност то је душа у нама, бесмртна душа”, рекао је патријарх.

Каже и да је српски народ доживео свој крст и Велики петак.

“Али након Великог петка долази васкрсење. Ми смо народ који живи на земљи али гледа на небо”, казао је патријарх Иринеј.

Након литургије и патријархове беседе дедељено је високо одликовање Српске православне цркве Орден св. краља Милутина директору површинских копова Обилић Срђи Ковачевићу за хуманитарни рад и помагање фрескописа у храмовима.

Мајкама са четворо или више деце Епархија рашкопризреска уручила је ордење "Мајка девет Југовића", а Канцеларија за Косово и Метохију је за њих обезбедила новчану помоћ.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести