У Србији нових пет преминулих, тестирано 645 а 148 позитивно на Ковид 19

У Републици Србији је до 15 часова 4. априла 2020. године регистровано укупно 1.624 потврђених случајева COVID 19.
 Konferencija za štampu Kriznog štaba Foto: Tanjug/video
Фото: Kонференцијa за штампу Кризног штаба Фото: Танјуг/видео

Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 645 особа од којих je 148 позитивнo. Хоспитализовано је укупно 1.046 пацијената, од тога њих 69 је на Београдском сајму.

На респиратору је укупно 89 пацијената.

На Сајму је 69 пацијената тестирано, од којих је 38 било негативно. Они ће у наредних 48 сати поново бити тестирани и уколико резултат и другог контролног теста буде негативан, биће отпуштени кућама.

До 15 часова у Србији је укупно тестирано  6.401 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.

На жалост од претходног извештаја имамо и нових пет (5) смртних случајева, односно укупно 44.

Преминуло је пет (5) особа  мушког пола, просек њихових година је 63,2 и сви они су имали коморбидитете, односно више других болести које су допринеле нежељеном исходу болести.

Стевановић: Успели да држимо ствари под контролом

Успели смо да држимо ствар под контролом и да добијемо јос један дан, рекао је данас директор инфективне клинике КЦ Србије Горан Стевановић, потврђујући податке објављене на сајту COVID19 о новим оболелим и зрртвама корона вируса.

У Србији је у претходних 24 сата заражено је још 148 особа, а преминуло још пет пацијената, тако да је до сада укупно од корона вируса умрло 44 људи, саопштио је Стевановић.

Он је рекао на конференцији за медије да је озбиљан и тежак дана иза нас и да до сада имамо укупно 1.624 позитивних случајева на корона вирус.

Од последњег извештаја је тестирано још 645 особа и позитивно је 148.Хоспоитализовано је 1.046 пацијената, додао је Стевановић.Каже да се на респитаору налази 89 особа.

У Србији је до сада тестирана укупно 6.401. особа.

"Успели смо да држимо ствар под котнролом и да добијемо јос један дан", рекао је он и истакао да нису уведене мере да би поменуте цифте биле 10 пута веће.

"И даље нас брину ове цифре, али ако сви уложимо довољно напора имамо сансе са заврсисмо ово успешно", додао је он.

Јовановић: Епидемиолошка ситуација у старачким домовима под контролом

Диркеторка института „Батут“ Верица Јовановић упитана за ситуацију у два старачка дома – „Доживети стоту“ и „Стара пруга“ - нагласила је да је епидемиолошка ситуација у домовима под контролом.

Јовановић је, на конференцији за штампу, указала да се ради о врло важним установама, које припадају сектору за рад и социјалну застситу, а који пружају здравствену помоћ.

"Нега корисника тих смештаја је од великог значаја и у највећем проценту је здравствена. Градски завод је надлежан када је реч о примени превентивних мера. Укључени смо у праћење епидемиолошке ситуације. Мере које препоручујемо су на снази. Све што је требало пружити је предузето“, подвукла је она.

Јовановић је указала да све установе које пружају здравстену заштиту морају да примене све мере које су предвиђене за такве институције.

Нагласила је да се не одступа ни од каквих мера које се примењују у тим институцијама, а с обзиром да се ради о колективном смештају примењују се мере изолације, односно изолују се позитивни на корону.

Што се тестирања у ове две установе тиче, рекла је да се она спроводе према индикацијама и критеријумима које дефинише Градски завод, и додала да у овом тренутку не може изнети прецизне податке.

Стевановић: У болницама прерасподела кадрова и средстава према потребама

Директор Инфективне клинике КЦС Горан Стевановић изјавио је да се кадрови у болницама, као и средства, прерасподељују тамо где је најпотребније и најугроженије, без обзира који је разлог довео до тога.

"Расподељујемо кадар према потребама болнице - да ли је то повећан број болесника, да ли је повећана другачјиа структура болесника, да ли је то испадање дела кадра из било ког разлога...", рекао је Стевановић на прес конференцији одговарајући на питање новинара о заражености лекара.

Он је навео да, практично, у свим болницама које су специјализоване за Ковид 19, у Београду, постоје комбиновани тимови, који су из свих других клиника, па су тако на Инфективној клиници, осим на њој запослених, и анестезиолошки тим КЦС, кардиолози, гастроентеролози, док су у КБЦ "Драгиша Мишовић", такође анестезиолошки тимови повучени из других болница да би били на испомоћ.

"Прерасподељујемо кадар и средства где је најпотебније и најугроженије", рекао је Стевановић.

Директорка Инситута "Батут" Верица Јовановић је рекла, када је реч о КБЦ "Драгиша Мишовић", да тренутно не може да каже тачан број здравствених радника који су заражени, али да су капацитети те клинике исти, те да је, и ако се догоди да се код неке особе увтрди да је позитивна процес изолације и лечења исти као за све грађане, а њено место се попуњава другим кадром.

"За све болнице, уколико би се поставила сумња да се ради о случају где се може очекивати Ковид 19, врши се прераспорела кадрова из болница. ''Драгиша Мишовић'' је увек спреман да издржи све потребе када је у питању хоспитализација пацијената. Као и остале клинике", рекла је Јовановић.

О тестирању на Сајму

Пацијенти из привремене болнице на Београдском сјаму, код којих је након контролног тестирања утврђено да су негативни на корона вирус, у наредних 24 до 48 сати биће поново тестирани и уколико резултат и тада буде негативан, биће пуштени својим кућама у самоизолацију, речено је данас на конференцији у Палати Србија.

Директорка Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут” Верица Јовановић је рекла да се у тој привременој болници тренутно налази 69 пацијената и подсетила да је извршено контролно тестирање на корона вирус.

Како је појаснила, пацијенти који су негативни на корона вирус ће у наредних 24 до 48 сати бити поново тестирани.

“То ће бити други контролни узорак и уколико резултат и тада буде негативан, биће пуштени својим кућама у самоизолацију, која траје две недеље”, рекла је Јовановић, одговарајући на питања новинара.

Навела је да тестирање свих пацијената на сајму зависи пре свега од датума постављања дијагнозе позитивности и да се, у складу са тим у размаку од седам до 12 дана, уколико нема клиничке слике, планира њихово тестирање.

Директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Горан Стевановић је рекао да се по протоколу на сајам упућују искључиво особе код којих је потврђена ковид инфекција, али да се, обзиром да је реч о привременој болници, тамо упућују и људи који имају минималне симптоме и они који се налазе при крају поступка лечења.

“Они се сви прате и сви ће бити тестирани након адекватног временског периода, што практично зависи од тога када је узет први узорак”, рекао је Стевановић и додао да први узорак служи за постављање дијагнозе.

Како је додао, ако особа нема никакве знаке компликација или било какве озбиљније знаке најраније време узимања контролног узорка је између седмог и 12 дана.

“Ако је тај контролни узорак негативан, ради се ново тестирање у временском интервалу од 24 до 48 сати. Тек када су оба таква узорка негативна пацијент може да буде отпуштен”, рекао је Стевановић и додао да то нису наша правила, већ нешто што је прописала Светска здравствена организација.

Стевановић о пацијентима са Института "Дедиње"

У претходна два дана из Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" неколико пацијента пребачено је у корона болнице, речено је данас на конференцији у Палати Србија.

"У претходних 48 сати у специјалне болнице за оболеле од корона вируса распоредили смо неколико болесника који су били хитно оперисани у Институту "Дедиње". Код њих су се појавили знаци повишене температуре и потврђена им је ковид инфекција", рекао је директор Клинике за инфективне и тропске болести Клиничког центра Србије Горан Стевановић на конференцији, одговарајући на питања новинара.

Реч је о кардиохируршким болесницима који су, додао је, распоређени на Инфективну клинику, КБЦ Звездара и у Земунску болницу.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести