У Србији утростручен број оболелих од сифилиса, дуплиран од гонореје

БЕОГРАД: У Србији у последњих десет година расте број оболелих од полно преносивих, те је тако број оболелих од сифилиса утростручен, а број оболелих од гонореје дуплиран, подаци су Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".
lekari pixabay.jpg
Фото: pixabay.com

Током 2016. године у Србији је регистровано 1.200 случајева полно преносивих болести од тога је сифилис регистрован код 159 особа, што је троструко више него 2006. године, гонореја код 100 пацијената што је двоструко више, а било је 900 случајева полне хламидијазе, што је  троструко смањење у односу на период пре десет година.

 Највећи број оболелих од сифилиса, гонереје и хламидијазе  регистрован међу младим особама узраста од 20 до 39 година. 
Епидемиолог Института Батут др Данијела Симић каже да се пораст полно преносивих болести повезује са ризичним понашањем и недостатком сексуалног образовања.

Последње истраживање Батута и Министарства здравља показало је да трећина младих узраста од 15 до 19 година сексуално активна и да млади који имају већи број партнера у недовољној мери користе кондом - око 80 одсто младића користи кондом и око 50 одсто девојака.
" Оно што је битно код полно преносивих инфекција је да протичу без икаквих знакова и симптома, посебно код девојака", каже Симић и додаје да је због тога важно да се млади тестирају уколико су имали ризичан однос и уколико су инфицирани да на време почну са лечењем.

Жене су у много већем ризику да се инфицирају и добију неку полну болест од мушкараца, због биолошких карактеристика.
Симић упозорава да уколико се болест на време не открије и не лечи може довести до озбиљних компликација као што су хронична упала репродуктивних органа, стерилитет, превремени порођај или побачај.

"Код трудница заражених узрочником сифилиса уколико се болест не дијагностикује и не лечи постоји велики ризик да се  инфекција  пренесе на бебу што може довести до трајних оштећења", нагласила је Симић.
Подсећа да је законском регулативом у Србији предвиђено да се свака жена у трудноћи тестира на сифилис и уколико је заражена да се лечи како би се спречио пренос инфекције на плод.

Симић каже да је препорука Светске здравствене организације да се у што раније започне са образовањем деце и да се подигне ниво знања о заштити репродуктивног здравља, као и да се усвоје одређени обрасци понашања пре ступања у сексуалне односе. 
"Ако знамо да у нашој земљи највећи број старијих адолесцената ступа у сексуалне односе у 16 години онда је јасно када треба започети едукацију о коришћењу кондома и одговорном понашању према свом здрављу", појаснила је она.

Полно преносиве болести јесу у порасту у Србији, али  по броју оболелих на 100.000 становника та ситуација је слична оној у Хрватској и Словенији, али је стопа оболелих код нас много нижа  него у земљама ЕУ посебно у Скандинанвским земљама и Великој Британији.
"У Србији је стопа оболелих од сифилиса троструко нижа него у земљама ЕУ, стопа оболевања од гонореје 15 пута нижа, а од полне хламидијазе такође 15 пута нижа", нагласила је Симић.

Она је додала да у самим земљама ЕУ  постоји велика разлика, те је у Скандинавији и Великој Британији 30 пута виша стопа оболевања него у Србији.
"Те земље имају уведене скрининг програме и свакој девојци од 15 до 24 године је омогућено тестурање на хламидијазу", закључила је Симић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести