У Врњачкој Бањи почео скуп српског правосуђа 

ВРЊАЧКА БАЊА: Годишње, тродневно саветовање судија у Србији "Судијски дани 2018" у организацији Врховног касационионог суда, почело је у Врњачкој Бањи.
sud
Фото: pixabay.com

Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић поручио је судијама да је ефикасност у раду и решавање предмета у разумном року основни за поштовање основних права.

Због тога, судија има обавезу да се стално усавршава како би пружио адекватну судску заститу, рекао је Милојевић на отварајући скуп.

Министарка правде нела Кубуровић поручила је судијама да је министарство правде, поштујући препоруке Венецијанске комисије, Нацртом уставних амандмана знатно повећало уставну материју на уштрб законске материје у питањима статуса судија, како би се ојачала судијска независност.

"Основа судијске независности је материјална или супстанцијална независност судије. Она значи да је судија подређен једино закону и да његово суђење и одлучивање искључиво зависи од тога како судија разуме закон, односно како ће применити закон на конкретно утврђено чињенично стање”, навела је Кубуровић.

Тако се, како је додала, ствара ексклузивни троугао који чине судија, грађани и закон, у који нико не може ући, изузев вишег суда у поступку по правним лековима.


Награде судовима за ефикасност

Виши суд у Београду добитник је прве награде, коју додељује Врховни касациони суд у категорији ''Повећање броја укупно решених предмета у суду у односу на исти период претходне године''.

Другу награду у истој катерогији добио је Виши суд у Врању а трећу Прекршајни суд у Новом Саду, саопштено је данас у Врњачкој Бањи на отварању саветовања судија "Судијски дани 2018".

У категорији ''Повећање броја решених старих предмета у суду у односу на исти период претходне године'', прву награду је добио Основни суд у Крагујевцу, другу Основни суду у Нишу, а трећу Привредни суд у Новом Саду.

Признања за допринос унапређењу ефикасности и квалитету судског система додељена су Вишем суду у Краљеву, Вишем суду у Ужицу, Вишем суду у Нишу, Основном суду у Крагујевцу, Првом основном суду у Београду, Основном суду у Новом Саду, Основном суду у Лесковцу, Трећем основном суду у Београду, Основном суду у Књажевцу, Привредном суду у Београду, Привредном суду у Крагујевцу, Прекршајном суду у Панчеву.

Врховни касациони суд је посебна признања за ефикасно управљање судом доделио Основном суду у Суботици и Вишем суду у Чачку, а признања за иновације које су допринеле побољшању рада суда Другом основном суду у Београду и Основном суду у Панчеву.

Добитнике награда и признања једногласно је изабрала Комисија Врховног касационог за доделу награда и признања на основу пријава судова.

"Комисија је одлучујући о додели награда и признања ценила резултате рада првостепених судова у претежно судећим материјама у првих шест месеци 2017. године, на крају 2017. године и у првих шест месеци 2018. године према извештајима достављеним Врховном касационом суду, имајући у виду и удео броја застарелих предмета у укупном броју решених предмета", наводи се у образложењу одлуке у коју је Танјуг имао увид.


"Супстанцијална независност гарантује судијама слободу савести, омогућава једнакост грађана пред законом и отелотворује Аристотелово начело да ''ићи судији, значи ићи правди”, рекла је министарка.

Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици истакао је важност владавине права и напоменуо да је то један од приоритета у току преговора Србије за прикључење Европској унији.

Преговори у поглављу 23 који се тичу правосуђа, током две године су дали значајне резултате у реформи правосуђа, оценио је Фабрици, напомињући да је најважније да грађани Србије осете бољитке које реформе и усклађивање са европским зкаонодавством треба да донесе.

Због тога је судијама поручио да адекватно примењују законе и обезбеде владавину права у држави.

Амбасадор Велике Британије Денис Киф рекао је да Британија напушта ЕУ са којом је била повезана 45 година, јер то види као своју велику шансу за иновације и напредак.

“Наш излазак не значи мање подршке за Србију. Напротив, ми ћемо Србију у потпуности подржавати на путу ка ЕУ”, рекао је Киф, подсећајући да је премијерка Велике Британије Тереза Меј недавно најавила нови пакет подршке за земље Западног балкана што подразумева и финансијску помоћ за правосуђе.

На скупу су говорили и шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио, председница Врховног суда Црне Горе Весна Меденица, председник Врговног суда Словеније Дамјан Флорачић и други.

Током три дана радног скупа, судије кривичне, парничне, прекршајне и управне материје, имаће прилику да продискутују све актуелене теме у српском правосуђу.

У агенди саветовања су, поред осталог, панели посвећени изазовима судија у борби против корупције, заштити права на суђење у разумном року, уједначавању судске праксе, непристрасности судова у функцији права на правично суђење, односу редовног и уставног судства у кривичној материји, као и претпоставки невиности и коментарисању судских пресуда у медијима.

Саветувању присуствује више стотина судија из свих судова у Србији, али и њихове колеге правници, адвокати, тужзиоци, професори, како из Србије тако из региона.

Иницијатива Владе за измену Устава до краја октобра

Министарка правде Нела Кубуровић рекла је да очекује да ће Влада до краја октобра упутити Народној скупштини иницијативу за измену Устава у области правосуђа, истовремено указујући на новине којима се јачају гаранције судијске независности.

"Уколико посланици усвоје иницијативу двотрећинском већином, може се започети рад на финалном прелогу амандмана”, навела је Кубуровић на отварању саветовања судија “Судијски дани 2018", у Врњачкој Бањи.

Указујући да наш важећи Устав није на најбољи начин уредио судијску независност, Кубуровић је истакла да је управо зато Нацрт амандмана на Устав, које је припремило Министарство правде поштујући препоруке Венецијанске комисије, знатно повећао уставну материју на уштрб законске материје у питањима статуса судија.

Такође, промењен је и састав Високог савета судства, а норме о њему знатно су обимније од оних које садржи важећи Устав, навела је она.

"Ова конституализација многих питања која су по важећем Уставу препуштена законодавној власти, јесте израз наше тежње да се оснажи независност судија", поручила је министарка.

Она је прецизирала да Нацрт амандмана дефинише сталност судија као непрекидно вршење судијске функције од првог избора за судију до навршетка радног века, чиме се укида решење из важећег Устава, према коме се лице први пут бира на судијску функцију на три године. 

"Народна скупштина, која по важећем Уставу бира судије на пробу, више не држи ''улазницу'' у ред судија и не одлучује о почетку судијске каријере. И судије и председнике судова, према нацрту амандмана, бира Високи савет судства", навела је Кубуровић.

Нацрт амандмана је предвидео и да судија може бити премештен у други суд само својом вољом, а против своје воље - само ако буде укинут суд у коме врши функцију. 

"У том случају, судији не престаје функција, већ се он премешта у други суд исте врсте и степена или други суд истог степена (ако се укида врста суда), при чему има право да изабере плату која је по њега повољнија", навела је Кубуровић указујући да се судијама се поводом одлуке о премештају јемчи право жалбе коју подноси Врховном суду Србије. 

Она је истакла да су поменуте новине само неке од великих новина које снажно треба да ојачају сталност и непреместивост судија. 

Министарка правде је указала да је сама процедура измене нашег Устава је компликована и захтева време.

"Надам се да ће Влада краја октобра упутити Народној скупштини иницијативу за измену Устава, и уколико то посланици потврде двотрећинском већином, може се започети рад на финалном прелогу амандмана. Подсетићу вас да је скупштински Одбор за уставна питања надлежан да изради тај предлог, уз организовање јавне дебате и јавних слушања. Уколико народни посланици двотрећинском већином усвоје измене Устава, онда амандмани иду на верификацију код грађана Србиије путем референдума", указала је министарка.

Она је истакла да чврсто стоји иза става да нацрт, који је израдило Министарство правде уважавајући препоруке Венецијанске комисије и велики број предлога струке, гарантује висок степен судијске независности и професионалности са једне стране, али и њене одговорности са друге.

Кубуровић је предочила судијама И да је Министарству правде достављена иницијатива председника Прекршајног суда у Београду за измену Закона о прекршајима у делу који прописује рок застарелости извршења казне, односно заштитне мере.

"Ова иницијатива је утемељена, те сам мишљења да су интервенције нужне. Привредни апелациони суд иницирао је измене Закона о заштити права на суђење у разумном року, како би се отклонила непримењивост појединих одредаба у вези са стечајним поступком, те ће Министарство радити на изменама и овог Закона", напоменула је Кубуровић.

Она је подсетила и да је јачање система е-Правосуђадео реформе правосудног система у циљу унапређења његове ефикасности и квалитета. "Увођењем Правосудног информационог система за електронску размену података између правосудних и других државних органа, са циљем убрзања поступака, а индиректно ради повећања поузданости статистичких извештаја, још једном се показало настојање Министарства правде да обезбеди правосуђу модерне услове за рад", навела је она указујући на велики одзив судова.

До 5. октобра судови су, како је навела, укупно упутили 136.899 упита, који би иначе били послати у папирној форми - поштом, те проузроковали папирну форму одговора и трошкове поштарине.

"Захваљујући електронском начину слања упита, уштеђено је само на поштарини преко 12 милиона динара", истакла је Кубуровић. 

Своје обраћање судијама на саветовању Кубуровић је завршила надом у побољшање ефикасности и квалитета правде.

"Верујем да смо сви посвећени истом циљу, а то је успостављање правосуђа којим ће пре свега бити задовољни грађани, а које се заснива на европским стандардима, уз потпуно поштовање и уважавање домаће правне традиције".

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести