УНС: Обележено 40 година Лектората за италијански на Филозофском

НОВИ САД: На Филозофском факултету Универзитета у Новом Саду јуче је обележена 40. годишњица Лектората за италијански језик при Одсеку за романистику.
f
Фото: A. Mirković

У изложбеном холу факултета, директор Италијанског института за културу у Београду Давиде Скалмани отворио је изложбу књига “Србија и Италија у интеркултуралном дијалогу”.

Након тога је у Кино сали факултета представљен историјат о настанку Лектората за италијански језик, научни допринос и активности у оквиру промоције италијанског језика и културе за коју студенти већ деценијама показују велико и константно интересовање, о чему најбоље сведочи готово 300 студената који се сваке године уписују на курсеве овог језика. Овом приликом истакнутим студентима уручене су и награде.

Лекторат за италијански језик постоји од 1979. Наравно, све је почело веома скромно и једноставно. Целе године наставићемо да славимо наш јубилеј организацијом разних догађаја, поставкама изложби, гостовањима разних угладних италијанских професора. Поносни смо на четири деценије нашег постојања које су гарант стабилности и квалитета у нашем раду. Излазимо у сусрет интересовању које наши студенти показују за италијански језик, културу и књижевност. Сада када смо се доста проширили, очекујемо да и даље растемо уз подршку колега и институција, пре свега Одсека за романистику, као и помоћ Италијанског института за културу, Амбасаде Италије и Филозофског факултета. Број студената који уче италијснки је из године у годину константан, чак се и повећава, рекла је ванредни професор за италијански језик др Александра Блатешић.

У оквиру учења италијанског језика, додала је, имамо различите програме.

Најдетаљнији програм имају студенти француског језика и књижевности са другом романском културом и језиком. Та друга култура и језик су или италијански или шпански. Они италијански језик и културу уче током све четири године студија. Имају и посебан мастер програм, потпуну понуду. На докторске студије такође могу да се пријаве, где најчешће бирају компаративне теме. Велики број студената имамо и на другим одсецима који бирају италијански као други страни језик по избору. Они италијански уче две године, с тим што имају могућност да факултативно продуже свје учење италијанског, јер имамо курсеве и на трећој години, тако да стижу до Б1 нивоа знања, казала је др Блатешић.

По речима директора Италијанског института за културу у Београду Давида Скалманија, овај институт програм учења језика помаже преко институција као што су Министарство спољних послова и Амбасада Италије. Подршка иде преко фонда који је обезбеђен за промоцију италијанског језика и културе преко присуства тог језика у настави на Филозофском факултету УНС.

Пошто на Факултету постоји велика заинтересованост студента за учење италијанског језика, Институт, Министарство и Амбасада су ту да помогну да одржимо и проширимо постојећу понуду. Има, наравно, и бројних културних догађаја који нас спајају и који нас упућују на међусобну сарадњу, као што је то и ова прослава јубилеја, рекао је Скалмани.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести