УНС: Почињу предавања за бруцоше

НОВИ САД: Свечани пријем за 46. генерацију студената Академије уметности Универзитета у Новом Саду одржан је јуче у Мултимедијалном центру Академије.
b
Фото: kademija umetnosti UNS

На три департмана Академије: Музички, Ликовни и Департман драмских уметности уписало се 196 студената, и већи део је јуче дошао да се упозна са детаљима оног што их чека током наредних година студија.

Иначе, на свих 14 факултета Универзитета у Новом Саду ових дана приређују се свечани пријеми за нове студенте.

На Академији, студенте су поздравили декан Академије уметности проф. Синиша Бокан и студент продекан Стефан Димић.

Овамо су вас довела ваша интересовања и таленат, а сада ћете их удружити с радом. Овде имате привилегују да знања стичете и усавршавате се уз вођство и помоћ високостручног наставног кадра за области уметности за које сте се определили. Током четири године, које брзо пролете, треба искористити сваку прилику за нова сазнања, искуства и стварање уметничких сарадничких тимова који могу бити итекако важни за оно што вас очекује када заваршите Академију, рекао је професор Бокан, истакавши да  су сви на путу ставрања нових вредности за наше друштво.

Студент продекан Академије уметности Стефан Димић, пожелевши добродошлицу млађим колегама, дао је и савет да током студија буду у што бољој психофизичкој кондицији, како би оно што им се нуди на Академији макисмално искористили.

Академија уметности Универзитета у Новом Саду прошле године прославила је  45 година постојања и полако се спрема за предстојећи полувековни јубилеј.

Пре свега, то чине студенти Академије јавном презентацијом свог рада. Све оно што настане као резултат стваралачког рада на Академији током образовоног процеса покушавамо да што је могуће више учинимо доступним јавности кроз јавне догађаје: изложбе, концерте, представе и пројекције. Трудимо се да у наредним годинама спремни за полувековни јубилеј освојимо неке нове просторе за јавне догађаје, рекао је проф. Бокан.

Рачунамо, додао је, на то да добијемо једну галерију, простор за студентско позориште Промена, које интензивно ради у оквиру Академије уметности и већ је превазишло наше ресурсе, капацитете и логистичке могућности па се судара и с наставом, а и с осталим просторним потребама које овде имамо.

Такође, рачунамо на одређен простр за редовну концертну активност, јер на то упућује чињеница да студенти и наставници Академије одрже 350 концерата годишње, што је огромна продукција. За све то је важно и мишљење и оцена јавности, као фидбек, који је део образовног процеса, навео је проф. Бокан.

Декан Академије истакао је и чињеницу да, захаваљујући постојању Академије уметности, Универзитет у Новом Саду јесте други у Европи када је у питању уметничка продукција, и то се мора посматрати као велика вредност.

Лука Лончар из Новог Сада уписао је смер Дизајн видео игара на Департману драмских уметности.

Мислим да у овоме што сам изабрао да студирам могу најбоље да изразим оно што желим. То је и нешто што ме је до сада највише заинтересовало и оно чиме желим да се бавим, а сматрам да то и могу са способностима које имам и оним што већ знам. То је мултимедија која обухвата све уметности цртање/сликање, музику, драматрургију и филм. Игрице се још увек доживаљавају као медиј за децу, али сам сигуран да ће временом бити све боље и да ће их људи на крају прихватити као још једну врсту уметности, казао је Лончар.

Анабела Тешановић из Дервенте из Републкике Српске уписала је графику на Департману за ликовну уметност.

Сад имам трему, али се надам да ћу успети да на време завршим студије. Надам се и да ћу овде да проширим знање и да ћу стећи нова познанства, рекла нам је Анабела Тешановић.

Марија Ђорђевић из Београда, уписала је флауту на Департману музичке уметности у класи професорице Лауре Леваи Аксин.

Очекујем да ће ми студије на Академији пружити шансу да се развијам и да ће ми дати инспирацију да у креативном смислу пронађем себе, али и упознам колеге, да будем део неког уметничког тима овде, а могуће је и после Академије, објаснила је Марија своје разлоге за студије на Академији у Новом Саду.

Бележимо и речи Миљана Војновића, самосталног стручног сарадника у класи професора Бориса Исаковића.

Ове године примили смо поново студенте на прву годину студија глуме на српском језику. Као и увек, десторо  је класи. Било је доста кандидата и у јуну и у септембру, и с онима који су одбарани сада стартујемо, успостављамо динамику рада која је потребна и достојна реномеа наше Академије. Ово су тренуци узбуђења и за студенте и за професоре јер нас све заједно очекује почетак новог образовно-стваралачког процеса.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести