Више од 3.000 људи задобије тешке повреде у саобраћају

БЕОГРАД: У Србији се годишње догоди скоро 21.000 саобраћајних незгода у којима више од 3.000 људи задобије тешке телесне повреде које им промене живот, речено је на трибини "Будимо безбедни" одржаној у Старом двору у Београду, посвећеној безбедности у саобраћају за особе са инвалидитетом.
saobracaj
Фото: Tanjug (D. Aničić, arhiva)
Учесници су нагласили да је у Србији последњих година смањен број жртава саобраћајних незгода захваљујући оштрим прописима који подразумевају високе казне за прекорачење брзине и за оне који не везују појас, али је неопходно стално подизати свест грађана и говорити о томе какве последице могу да настану само због једног тренутка непажње.
 
Заменик градоначелника Београда Горан Весић је на трибини, првој у низу које је покренула новинарка Деа Ђурђевић, која је доживела саобраћајну незгоду у којој је остала особа са инвалидитетом, рекао да се у Србији последњих година смањио број страдалих у саобраћајним незгодама и да су усвојени оштри саобраћајни прописи који су, каже, очигледно дали резултате.
 
"Али, не постоји ниједан закон који може да научи људе да се понашају и брини о себи онако како је то неопходно. Зато је важно да радимо на подизању свести људи и да људима говоримо о томе какве последице могу да настану само због једног тренутка непажње", рекао је Весић.
 
Сматра да је потребно што више трибина које ће учесницима у саобраћају скренути пажњу да воде рачуна како се не би дешавале трагичне незгоде, те да посебно треба разговарати с младима који су најчешће жртве саобраћајних незгода.
 
Захвалио је Деи Ђурђевић на одржавању оваквих трибина и навео да је она храбра жена која је успела да превазиђе то што јој се догодило.
 
"Зато је управо важно да она, као и друге јавне личности, говоре о томе, посебно личности које су жртве саобраћајних несрећа", рекао је Весић.
 
Трибина је, наводи, прилика да научимо да с нама живе особе са инвалидитетом којих је у Србији око 10 одсто од укупног броја становника и о којима цело друштво мора да води рачуна како би се осетили да су поштовани и једнаки чланови друштва.
 
"Никада није довољно оваквих трибина. Треба да их буде што више и да што више младих људи који су, нажалост најчешће жртве у саобраћајним несрећама, учествују на оваквим трибинама како би се допринело да мање људи страда", рекао је Весић.
 
Помоћник начелника Саобраћајне полиције Владан Николић навео је да је у Србији прошле године забележен најмањи број погинулих од када се подаци бележе и да је износио 234, док је 17.000 људи повређено.
 
Николић је рекао да је учињен одређени напредак у побољшању безбедности у саобраћају и најавио да ће у догледно време у редовној процедури бити донет нови закон о безбедности у саобраћају.
 
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић нагласио је да је превенција најбољи начин за спречавање ризика од повреда, а да безбедност у саобраћају захтева посебну пажњу.
 
Каже да је Министарство подржало иницијативу Удружења "Будимо безбедни" да се промовише одговорно понашање у саобраћају како би се повећао ниво безбедносне културе грађана.
 
Ђорђевић је рекао да је покренута израда новог закона о социјалној заштити и да је у процес његовог доношења укључна кровна организација особа са инвалидитетом.
 
Навео је да особе са инвалидитетом највише тишти њихова невидљивост и немогућност налажења посла, и додао да Србија ради на њиховом поновном интегрисању у друштво и да је показала да жели да буде одговорна према особама са инвалидитетом.
 
Новинарка Деа Ђурђевић говорила је присутним представницима из организација особа са инвалидитетом о свом искуству и повредама које је задобила у саобраћајној незгоди 7. фебруара 2019. године и о тешкој борби кроз коју је прошла.
EUR/RSD 117.1643
Најновије вести